Русия депортира още 300 украински деца, отвежда ги чак в Чувашия

18 юни 2023, 10:54 часа 5791 прочитания 0 коментара

Руските военни депортират поредна голяма група украински деца - този път от окупирания Бердянск в Запорожка област, алармира кметът на Мелитопол Иван Фьодоров в канала си в Telegram.

Още: Росен Желязков пред ООН: Войната в Украйна не е просто европейски конфликт – той заплашва самата легитимност на организацията

Още: Зеленски заподозря унгарски дронове по границата, Сиярто го обвини, че губи ума си

Общо 300 деца ще бъдат отведени в отдалечен район на Руската федерация - на 1600 км във вътрешността на Русия, чак в Чувашия. Първата група от 48 деца вече е отвлечена, останалите се планира да бъдат изведени от Украйна на няколко смени, пише той.

Вероятно целта на руснаците е да използват децата като разменна монета в по-нататъшните си действия - като заложници и за шантаж, добавя Фьодоров.

ОЩЕ: Киев: Руснаците са депортирали над 16 000 украински деца от окупираните регион 

Още: Премиерът на Дания: Европа се намира в състояние на хибридна война

Още: FT: Шпионска мисия действа в северните морета, за да има Кремъл военно асо срещу НАТО

Всичко това се случва на фона на вчерашното заявление на руския диктатор Владимир Путин, (за когото има издадена заповед за арест от Трибунала в Хага именно за систематично отвличане на украински деца), че Русия извеждала деца, "за да ги спаси от зоната на конфликта". "Децата са свято дело. Спасихме живота и здравето им. Никой нямаше намерение да отделя тези деца от семействата им“, каза цинично диктаторът, забравяйки удобно да спомене, че в огромен процент от случаите на тези хиляди отвлечени деца техните родители и близки просто бяха убити от руските окупатори или държани като военнопленници.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес