Повече от две седмици преди терористичната атака в концертната зала "Крокус Сити Хол" край Москва правителството на САЩ е предупредило руските власти, че именно тя е потенциална мишена за нападението. Това са заявили американски служители, пожелали анонимност, пред The Washington Post.
Още: Напрежение между Израел и Испания: Мадрид иска изключването на израелски спортисти от състезания
Още: Зеленски: Тръмп идва в Европа, трябват ни ПВО системи преди зимата (ВИДЕО)
Руските служби се оправдават, че предупрежденията били мъгляви
Твърдението на американските източници влиза в противоречие с изявленията на високопоставени руски служители по сигурността, които по-рано се оправдаха, че предупреждения от САЩ действително са постъпили, но те са били твърде общи и мъгляви, поради което не са спомогнали за осуетяване на атаката. Така например, директорът на Федералната служба за сигурност (ФСБ) Александър Бортников призна, че американските разузнавателни агенции са предупредили Русия, но това е била "информация от общ характер", а директорът на Службата за външно разузнаване Сергей Наришкин от своя страна нарече предупрежденията "недостатъчно конкретни".
Още: Иран е предупреждавал Русия за заплахата преди атаката срещу "Крокус Сити": Ройтерс
3 дни преди атаката Путин осмя предупрежденията
Само три дни преди атаката руският диктатор Владимир Путин нарече изявленията за възможни терористични атаки в Русия "провокативни". На 19 март той публично осмя предупрежденията от редица официални западни структури по време на среща с високопоставени служители на ФСБ, а атаката се състоя на 22 март вечерта.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 16.09.25 - Франция изпраща в Полша самолети с ядрено оръжие
Още: Главнокомандващият въоръжените сили на Украйна уволни двама висши офицери