Бригада на словенската армия се провали при натовски тест за бойна готовност, потвърдиха военни от Любляна, казвайки, че „това беше очаквано“ след години съкращаване на военните разходи.
Още: 21 къщи и златни тоалетни: Бивш шеф на КАТ в Русия с рекордна присъда за корупция (СНИМКИ)
Още: Зеленски: Русия ще трябва да прекрати тази война (ВИДЕО)
Говорителят на армията Симон Корез каза в изявление по случая, че наброяващата 800 души личен състав 72-ра бригада е била оценена като „не боеготова“ след серия от натовски тестове.
"Ние години наред предупреждаваме какво се случва. Ние показахме, че сме били недостатъчно финансирани и че задълженията ни са се увеличили и че такава ситуация е непоносима в дългосрочен план", каза Корез, добавяйки, че военното оборудване е "старо и износено", предаде БГНЕС.
Словенските медии съобщиха за провала по-рано през седмицата, отбелязвайки, че бригадата е имала 18 месеца обучение за тестовете.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 13.05.25 - Русия произвежда оръжия и боеприпаси с невиждани темпове
Още: Русия дава по 100 000 рубли на ученички да забременеят: Причините и какво следва?
Корез каза, че ще бъдат предприети допълнителни мерки за подобряване на ситуацията и че подготовката за нов тест ще бъде основен приоритет на звеното.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: Зеленски ратифицира споразумението със САЩ за редкоземните минерали
Още: Умишлен палеж или инцидент: Разследват пожар в дома на британския премиер (ВИДЕО)
Словения беше първата държава от бивша Югославия, която се присъедини към НАТО през 2004 г., но след като беше тежко засегната от глобалната финансова криза, намали разходите за отбрана с повече от една трета между 2010 и 2017 г. до 1% от БВП.
През 2016 г. президентът Борут Пахор изрази загрижеността си, че орязването на военния бюджет оставя военните с „незадоволителни“ възможности за намеса в кризисни или конфликтни ситуации. Правителството на Словения се ангажира да увеличи в следващите години бюджета за отбрана, като целта е той да достигне 1,4% от БВП през 2024 г.