Американецът Джон О'Кийф, работещ във Великобритания, и норвежците Мей-Брит и Едвард Мозер са тазгодишните лауреати на Нобеловата награда за физиология или медицина, съобщи Nobelprize.org.
Още: Турция срещу Русия: Сложният геополитически шах в Кавказ с участието на Баку и Ереван
Още: Русия с поредна среднощна атака над Одеса, има ранен (ВИДЕО)
Отличието им се присъжда за откритията им за клетки, съставляващи позиционираща система в мозъка. Учените изследват клетъчната биология на главния мозък. Половината от наградата е присъдена на Джон О'Кийф, а останалата половина си разделят Мей-Брит и Едвард Мозер. Мей-Брит и Едвард Мозер са пионери в изследването на механизмите на мозъка за възпроизвеждане на пространството.
Джон О'Кийф е невробиолог, професор в Института по когнитивна невробиология към Юнивърсити колидж в Лондон. Известен е с откриването на клетки в хипокампуса и тяхното времево кодиране.
Лауреатите за Нобеловата награда за физиология илимедицина се определят от Кралския Каролинскимедицинско-хирургичен институт в Стокхолм, Швеция. Отличията се връчват от краля на Швеция на церемония в Стокхолмската концертна зала на 10 декември - в деня на кончината на основателя на Нобеловата награда Алфред Нобел.
Още: Украйна атакува руско военно летище, Москва удари жилищен квартал в Суми (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.07.25 - НАТО с план как да възпре Путин
Първата Нобелова награда за физиология или медицина е присъдена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг /Германия/ "за работата му върху серумната терапия, специално за прилагането й при дифтерия, с което отваря нов път за медицинската наука и дава на лекарите победоносно средство против болестта и смъртта".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски потвърди: Следващите преговори с Русия ще са в сряда
Още: След призив на Юлия Навалная: Отмениха концерта на близък до Путин диригент в Италия
Миналата година Нобеловата награда бе присъдена на Джеймс Ротман, Ранди Шекман и Томас Зюдхоф за открития, засягащи механизмите на регулиране на междуклетъчните взаимодействия.
Сред по-известните учени, получили Нобеловата награда за физиология или медицина, са: Иван П. Павлов /Русия/ /1904/, Роберт Кох /Германия/ /1905/, Александър Флеминг /Великобритания/ /1945/, Джордж Бидъл /САЩ/, Едуард Тейтъм /САЩ/, Джошуа Ледърбърг /САЩ/ /1958/ и други.
Още: Лондон стартира кампания "Да въоръжим Украйна за 50 дни", вече има първи резултати
Още: Великобритания променя 56-годишен закон: Трансформира се политическото бъдеще на кралството