Папа Франциск ще приеме за първи път сънародникът му аржентинския президент Хавиер Милей, който често го е критикувал. Гостът пристига на 12 февруари, потвърдиха от Ватикана, цитирани от АФП.
Още: Удар по пенсионерите в Германия
Още: Саботажи: В Германия палят жп линии
Президентът трябва да присъства и на литургията за канонизирането на първия аржентински светец на 11 февруари в базиликата "Свети Петър" в Рим.
Папата ще бъде поканен в Аржентина
Очаква се по време на срещата си с папата Милей да поднови поканата си да посети родната си страна, в която Хорхе Берголио не се е връщал от избирането му за глава на Католическата църква през 2013 г.
Още: Поправен антикорупционен закон в Украйна и моментално - знакови арести
Още: На празника на РСМ: Силяновска обвини Европейския съюз в двойни стандарти
Сянка виси над бъдещите отношения между Ватикана и президента, който на няколко пъти в миналото е очернял папата, наричайки го "вредна фигура", която "насърчава комунизма", или дори "глупак" или "представител на Злото" на земята.
След това обаче той значително промени тона си, като поднесе своите "извинения" на папата и го увери, че "уважава папата като глава на Католическата църква и като държавен глава" и "духовен водач на голямото мнозинство аржентинци".
Още: Сърбия не приема присъдата срещу босненския сръбски лидер Милорад Додик
Още: Експлозии извадиха от строя ключов руски газопровод, важен за отбранителната индустрия
Светият отец не се сърди на президента
Още: Папата призова да няма идеологически разделения в Римокатолическата църква
В края на януари 87-годишният Франциск заяви, че ще приеме Милей, като добави, че не е засегнат от коментарите му.
Още: Пожар в оръжеен завод в Румъния: Унищожени са боеприпаси за милиони евро (ВИДЕО)
Още: "Русия се превъоръжава": Кирило Буданов с ново предупреждение към НАТО и ЕС (ВИДЕО)
През ноември той вече се беше обадил на Милей, за да го поздрави за победата му.
53-годишният Милей, който е възпитан като католик, е обяснявал в миналото, че през последните години е бил на духовно пътешествие и че се е доближил до юдаизма - изучавайки сам Тората - без да се обръща към нея.
Още: Едва дойде и се започна: Протест срещу новия президент на Аржентина