Нелегално в САЩ: Живот в постоянен страх

1335
Нелегално в САЩ: Живот в постоянен страх
Снимка: Getty Images / Guliver

Единайсет милиона мигранти без документи живеят в САЩ в постоянен страх от екстрадиране. Доналд Тръмп обеща да върне тези хора обратно в родните им страни и изглежда преследва набелязаната цел последователно.

Есме Колин Гомес е на 19 години и следва психология. Ще се дипломира през май идната година, но бъдещето ѝ е повече от несигурно.

Семейство Гомес напуснало Мексико през 2001 година. Когато пристигнали в САЩ нелегално, Есме била на 4 години и без документи. "Бяхме много бедни и нямахме никакви перспективи с по-голямата ми сестра. Майка ни искаше да ни осигури по-добър живот в САЩ", казва Есме, която оттогава не се е връщала в Мексико и днес за своя родина САЩ. Напоследък обаче положението им става все по-непоносимо: "Хората станаха враждебни, обиждат ни на престъпници и подхвърлят, че трябвало да си ходим в Мексико", казва с огорчение тя.

С помощта на адвоката Едуард Шомо, Есме редовно подновява молбата си по специална програма, която предпазва от екстрадиране около 750 хиляди деца на нелегални мигранти - Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA). По тази програма Есме получава двегодишно разрешително за работа и социалноосигурителен номер. Тя може да следва, има шофьорска книжка и може да работи легално в страната. Сега обаче може да загуби тези привилегии, ако Доналд Тръмп изпълни обещанието си и преустанови действието на DACA.

Разделените семейства

Дъщерята на Исмаел Делгадо от Финикс също разчита на програмата. DACA. обаче не закриля нейния баща. От страх да не бъде изгонен от страната, той живее отделно от семейството си - в една църква, която дава подслон и подкрепя финансово хората без документи. През август 2015 година той получил официално писмо от миграционните власти, че в срок от два месеца трябва да напусне страната.

Исмаел Делгадо живее в САЩ от 25 години. Работил е като готвач в един голф-клуб и попада в полезрението на властите заради една глоба. Кен Хайнцелман - пасторът на черквата - е приютил още един баща на семейство - от Аризона. "Полицейските акции зачестиха. Миграционните власти атакуват родителите, след като са завели децата си на училище. И вечерта те просто не се завръщат у дома, защото са били арестувани", казва пасторът.

Хайнцелман е загрижен от това развитие и наблюдава как в църковната общност страхът у хората взема връх. "Кръгът от хора, на които Исмаел има доверие, се е свил толкова много, че той не смее да излиза извън черквата. Семейството му го посещава през седмицата в помещенията на църковната общност. Това му е останало от семейния живот", казва пасторът.

Църквите в цялата страна помагат

Пастор Джусто Гонзалес от Бъфало също се застъпва за правата на нелегалните мигранти в САЩ. Самият той е син на преселници. Хора без документи от цялата страна търсят закрила в неговата черква, която се намира в непосредствена близост до канадската граница. Заедно с една неправителствена организация те помагат на засегнатите да попълват документи за убежище в Канада. "Сега в нашата черква живеят 25 души, вкл. три семейства. През последните месеци сме помогнали на 15 души да преминат успешно в Канада", казва пасторът.

Позорната война, подкрепяна от САЩ

От две години Саудитска Арабия воюва срещу хутите в Йемен - с благословията на САЩ. Американците зареждат бойните самолети на саудитцит...

Хора от Колумбия, Салвадор, Мексико и Гватемала търсят помощта на пастор Гонзалес, за да започнат нов живот в Канада. Сред тях е и 36-годишният Маркос от Гватемала, който отказва да бъде назоваван с истинското си име от съображения за сигурност. От 2004 година той живее в САЩ без документи. Напуснал е Гватемала след като бил заплашен със смърт от наркокартел, защото не се съгласил да им стане дилър. "Знаех, че за мен няма вече място в родината ми. Затова избягах през границата в Хондурас, прекосих Мексико и пристигнах в САЩ", казва той. Страхува се, че сега може да бъде екстрадиран обратно в родината си.

Никой не е застрахован

Твърдият подход на новото американско правителство обезкуражава много хора в САЩ. Властите не визират приоритетно извършителите на престъпления, както твърдеше в речта си пред Конгреса президентът Тръмп. Вече е достатъчна и една малка глоба за неправилно паркиране, за да се задейства административната машина.

"Властите започнаха да действат много радикално. След като майките се страхуват да вземат децата си от училище, значи нещо не е наред", казва адвокат Шломо, който членува в Асоциацията на американските адвокати по миграционно право. Сдружението помага на мигранти без документи от цялата страна, като им разяснява правата. Повечето хора, които се обръщат към организацията, не знаят почти нищо за законовата база в САЩ. "Хората живеят в неизвестност и постоянен страх. При всяко позвъняване на вратата се опасяват да не би да са дошли да ги приберат миграционните власти", казва адвокатът.

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ФИЙЧЪРИ:

Лейбъристите в Австралия печелят убедително парламентарните избори

Виктор Орбан – обичаният и мразеният

Жълт картон: Руснаците не искат да работят по-дълго

Словакия: Мръсната битка за нивите

Къде по колко пари получават бежанците?

Без вода: Най-тежката криза в историята на Индия

Скандалът с Фолксваген, Ауди и сие: Кой ще е следващият арестуван?

Хората в Русия си мислеха, че покрай Световното ще забогатеят

Майорка: Да се къпеш в мътна помия

Тайните на севернокорейската икономика

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com