Ако са ви казали, че отглеждането на богата реколта от моркови е фасулска работа, не им вярвайте. Всяка дейност в градината има своя специфика и ако не сте запознати с нея,ще се провалите. Това касае и морковите във вашата градина.
Още: Календар на градинарите: Какво трябва да засадите в двора си през МАЙ месец
Още: Честа грешка: Това е най-лошото време за поливане на растения
Те се ссмятат за сравнително лесен за отглеждане зеленчук. В същото време, градинарите често допускат нелепи грешки, поради което не е възможно да се отгледа богата реколта.
1. Неправилно торене
Опитните градинари съветват да се подготвят леглата за морковите предварително. За да получите наистина добра продукция, година преди засяването трябва да се сложи хумус или оборски тор, твърдят професионалистите. Експертите не препоръчват да се прекалява с подхранването с пепел - кореноплодите могат да се разклонят от него.
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
2. Твърде гъсто засяване
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
За да получите красиви и големи моркови, не трябва даги засявате твърде на гъсто. Между растенията трябва да има най-малко 3 см разстояние, в противен случай морковите ще са малки и деформирани.
3. Неправилно поливане
Известно е, че морковите се нуждаят от много влага. В същото време, прекаляването с поливането за този зеленчук също е вредно. Това води до образуване на гниене или до факта, че корените започват да се напукват.
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
Още: Как да се отървете от листните въшки само за един ден
4. Неподходяща почва
Морковите не виреят добре, когато са засяти в глинести и каменисти почви. Този зеленчук предпочита леките почви. Ако трябва да отглеждате морковите в тежки почви, тогава опитни градинари подготвят леглата предварително. Към тях се добавя пясък и се разкопава, за да стане почвата по-хомогенна.
5. Небрежно плевене
Отървете се от плевелите, появили се в леглата с моркови. Направете това много внимателно и старателно, напомнят експертите. Ако засегнете кореновата система на зеленчука, няма да можете да получите коренова култура с правилната форма.
Добре е да се съобразите и с правилното време за сеитба на морковите. Морковите за прясна консумация през лятото се засяват рано през пролетта, когато почвата отгоре се затопли и изсъхне или преди зимата. Вярно е, че зимната сеитба е подходяща само за жителите на онези региони, където зимите не са мразовити и с обилни снеговалежи - в противен случай семената ще умрат дори под дебел слой мулч.
Морковите за съхранение трябва да се засяват през втората половина на май, когато въздухът достигне 15-18 ° C и преминат нощните слани, или на 20 юни.