Плевелите са растения, които градинарите не желаят в градината си. Те са непопулярни, защото се конкурират с желаните култури за хранителни вещества и вода и ги лишават от въздух. Следователно някои плевели трябва да бъдат премахнати.
Още: Тайната на перфектната морава: Ето защо тревата ви не изглежда като от списание
5 съвета за ефективна борба с плевелите
Съвет 1: Внимателно отстранете кореновите плевели
Справянето с проблема в основата му буквално се отнася и за кореноплодни плевели. Пийцът (Elymus repens), полската поветица (Convolulus arvensis) или земният бъз (Aegopodium podagraria) са сред най-досадните кандидати, защото всяка пренебрегната част от корена им пониква отново.
Трябва да изкопаете такъв плевел заедно с подземните му издънки. Използвайте вила за копаене. Тризъбата мотика е полезна и за бъз, тъй като ви позволява да достигнете под обширната коренова система и да проследите издънките до най-дълбоките дълбини.
Още: Лунен календар за градинари: Най-добрите дни за сеитба и грижи за растенията през май
Глухарчето (Taraxacum officinale), от друга страна, образува дълбок корен. Най-добре се отстранява с дървесина за плевели. Лютичето (Ranunculus repens) има обширна коренова система, която достига дълбочина до 50 сантиметра. Опасните разпространяващи се корени обаче са разположени във възлите на основата на листата.
Когато копаете, уверете се, че сте достигнали жизненоважните коренчета. Може би знаете, че както много други плевели, лютичето е отровно. Като предпазна мярка, трябва да носите ръкавици, когато плевите. Съставките могат да причинят дразнене на кожата, особено при чувствителни хора.
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май
Съвет 2: Премахнете плевелите, преди да се посадят
Например, окосменият горчив кресон (Cardamine hirsuta), звезденицата (Stellaria media) и амброзията (Senecio vulgaris) бързо образуват семена след цъфтежа и се разпространяват масово. Изпреварете семената на плевелите!
Редовното окопаване ги държи под контрол. За плевели със семена е достатъчна мотика за плевене. Ако почвата е влажна, например след дъжд, те могат лесно да бъдат извадени.
Съвет 3: Внимателно отстранявайте плевелите
Преди да създадете нова леха, е важно внимателно да почистите мястото от плевели. Ако почвата има много плевели, можете да покриете мястото и с черно фолио за по-дълъг период от време. Това се прави например със смлян бъз или когато почвата е осеяна с хвощ. Не забравяйте обаче, че плевелите също са индикаторни растения.
Още: Едно ухапване с последствия за цял живот: Вижте как да се предпазите от кърлежите
Уплътнената почва може да изисква повече от едно плевене преди обработка и може да се наложи да се подобри от самото начало. В следващия курс, плевенето на практика означава преди всичко да се придържаме към него. Особено през пролетта и есента, когато започва втори скок в растежа с първия дъжд след сухо лято, трябва многократно да окопавате и изкоренявате плевелите.
Съвет 4: Не изхвърляйте всички плевели върху компоста
В никакъв случай не трябва да изхвърляте кореноплодни плевели в компоста. Както в почвата, от всяко парче може да се развие ново растение. Ако разпръснете изгнилия компост, автоматично ще внесете коренови плевели.
Още: Никога НЕ правете това в градината през месец май
Подобно е и със зрелите семенни плевели. Дори когато все още цъфтят, някои видове могат да продължат да узряват върху компоста. След това семето е в компоста и покълва при следващата най-добра възможност.
Най-добре е да изхвърлите кореновите плевели в остатъчните отпадъци. Семенните плевели трябва да се добавят към компоста само докато са зелени и без цветове. В зеленчуковата градина можете дори да оставите плевелите, които сте изскубали по този начин, на лехата като мулч. Уверете се обаче, че изкопаните розетки не се връщат веднага в почвата и не продължават да растат. Сух ден е идеален. На слънце плевелите веднага увяхват и вече не могат да причинят никакви щети.
Съвет 5: От вилата за копаене до масата
Много плевели са годни за консумация и са отлични диви зеленчуци. Можете да използвате пресните листа от смлян бъз или младите кълнове от коприва за киш. През пролетта можете да поставите саксия върху глухарче, което предстои да изкопаете. Вкусът му в салата е още по-добър.
Още: Видове почва и най-добрите торове за всяка от тях