Гнездо на стършели в градината? Ето какво да направите

15 юли 2025, 16:04 часа

Съдържание:

Стършелите са по-спокойни и плахи от осите. Въпреки това, стършелите се считат за агресивни и вредни. Всеки, който открие гнездо, трябва бързо да го унищожи. Каква обаче е истината зад тези схващания?

Още: Най-подходящият момент за подрязване е СЕГА – не пропускайте тези 8 растения

Начинът на живот на стършелите

Стършелите живеят в колонии до 700 индивида. Има царица, няколко царици от същия вид, работнички и търтеи. Докато царицата живее около дванадесет месеца, работничките умират само след три до четири седмици.

Животните изграждат гнездото си от шестоъгълни пити. То може да достигне среден размер от 60×20 сантиметра. Царицата снася яйце във всяка пита, от което се излюпва потомството.

Работниците осигуряват храна за развиващото се пило, докато търтеите отстраняват храносмилателните остатъци от гнездото. Цариците от същия вид се роят през пролетта и търсят собствено място за гнездене, за предпочитане в изгнила дървесина или хралупа на дърво, за да установят новата си колония.

Още: Колтуците – дилемата, която може да ви струва цялата реколта

Кога стършелите стават опасни?

Животът на стършела буквално се върти около гнездото. Докато животните не се чувстват обезпокоени, те са много заети и си вършат работата: грижат се за потомството си и му осигуряват храна. Менюто за малките им обаче не включва торта, пай, сладолед или лимонада, към които осите и другите насекоми летят и по този начин се превръщат в досада за нас, хората. Стършелите хранят потомството си с комари, молци и други насекоми. Възрастните ядат паднали плодове, медена роса или нектар.

Стършелът не напада човек просто за да го ужили. Той винаги действа в отговор на заплаха. Ако стършелите видят гнездото си застрашено, те стават агресивни. Те се защитават с ужилванията си. Ужилванията от стършели не са по-болезнени или рискови от ужилванията от оси или пчели.

Още: Мушкатото ви не цъфти? Ето истинската причина и как да го съживите

Опасно е обаче, ако ужилването е в устата или гърлото. Отровата причинява подуване на лигавиците и езика дотолкова, че съществува риск от задушаване. За страдащите от алергии всяко ужилване е потенциално опасно. Винаги трябва да държите под ръка комплект за спешни случаи, съдържащ адреналин, кортизон и антихистамини, за да можете да се лекувате незабавно в случай на ужилване от стършел.

Какво да направите, ако откриете гнездо в градината?

Преди всичко, трябва да знаете, че стършелите се считат за застрашен вид в много страни. Следователно не можете да убивате насекомите просто така. Ето как най-добре да се справите с гнездо на стършели:

Още: Слънцето пече, а тревата жълтее? Ето как да запазите моравата си зелена въпреки жегите

  • Спазвайте голяма дистанция и поставете предпазна лента
  • Избягвайте вибрации, косене на трева и хаотични движения в близост до гнездото
  • Не докосвайте и дори не чукайте по гнездото
  • Не духайте във входния отвор и като цяло поддържайте траекторията на полета чиста
  • Защитете прозорците и вратите на къщата с мрежи против комари, ако е необходимо

С първите нощни слани стършелите умират. Тъй като колониите не заселват отново старо гнездо, проблемът обикновено се разрешава по естествен път.

Още: 5 фатални грешки при поливане в горещите дни – ето как да ги избегнете

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес