Хортензиите са растения, които изискват киселинна почва и понасят ниски нива на вар. Те също така се справят по-добре с глинести почви, отколкото с пирен. Ще се радвате на хортензиите си в дългосрочен план само ако можете да им осигурите добра, богата на хумус и равномерно влажна градинска почва.
Още: Картофите растат двойно повече, ако направите ТОВА навреме
Правилно торене на хортензиите
- Тор от говеда за торене
Що се отнася до торенето, експертите по хортензии се кълнат в добре отлежалия кравешки тор. За разлика от повечето други видове тор, той е естествено киселинен и следователно не повишава pH на почвата. Друго предимство на този естествен тор е, че обогатява почвата с ценен хумус.
Получаването на добър кравешки тор обаче е трудно в градските райони. Дори в селските райони традиционните купчини тор зад краварниците рядко се срещат в наши дни. Все повече добитък се отглежда на решетъчни подове, където кравешкият тор не се смесва със слама, а се стича директно в контейнера за събиране като течна тор.
Още: 5 растения, които задължително трябва да засеете през юли
За добре установени растения, разпръснете тора според препоръчителната доза върху почвата под растенията, в пръстен под външната трета на короната. Там се намират повечето от фините корени, които помагат на растението да абсорбира хранителните вещества.
Тъй като говеждият тор първо трябва да бъде разграден от микроорганизми, за да освободи хранителните си вещества, най-добре е да го внесете плитко в почвата или да го покриете с тънък слой листа.
Опитните градинари прилагат оборския тор през есента – по този начин той вече ще бъде частично разложен до пролетта и хранителните вещества ще бъдат достъпни за растенията, когато започнат да поникват. Въпреки това, той може лесно да се разпръсне и през пролетта.
Още: Подрежете тези 3 храста през юли и реколтата ще ви изненада
- Тор за хортензия
Ако не можете да се доберете до кравешки тор, можете просто да подхраните хортензиите си със стандартен тор за хортензии, тъй като той е добре пригоден за хранителните нужди на растенията. Органичните торове обаче също са за предпочитане, тъй като обогатяват почвата с хумус.
Някои минерални торове за хортензии съдържат и стипца - алуминиева сол, която може да оцвети цветовете на хортензията в синьо. Това обаче работи само с някои розови сортове хортензия с едролистна форма - само тези сортове имат способността да променят цвета на цветовете си въз основа на реакцията на почвата.
Трябва да спрете торенето на хортензиите си след края на юли: По-високите дози азот намаляват зимната издръжливост на храстите, тъй като леторастите вече не развиват достатъчно дървесина.
Още: 5 гениални начина да използвате старите вестници в градината
Хортензиите, новозасадени през пролетта, също не трябва да се торят през първия си сезон. Храстите се вкореняват по-добре, когато активно търсят хранителни вещества в почвата и не са веднага „глезени“ с твърде много тор. Широко разклонената, добре развита коренова система е и най-добрата защита срещу щети от суша за тези влаголюбиви храсти.
- Торете саксийните хортензии с течен тор
В саксии хортензиите имат ограничено кореново пространство и следователно се нуждаят от непрекъснато снабдяване с хранителни вещества. Специален течен тор за хортензии е идеален в този случай.
Още: Лунен календар на градинарството за юли 2025 година
Предлагат се и продукти, съдържащи стипца, които едновременно поддържат или засилват синия цвят на цветовете. Добри алтернативи са торовете за рододендрон или камелия, тъй като тези растителни видове имат сходни изисквания.
Ако презимувате саксийните си хортензии на закрито на място, защитено от замръзване, можете да продължите да торите до есента. Ако обаче растенията останат на терасата със зимна защита, трябва да спрете торенето най-късно до август.
Между другото, тези растения, жадни за хранителни вещества, понасят много добре и домашно приготвени естествени торове, като например копривен тор, разреден с вода в съотношение 1:5 до 1:10.
Още: Сочни и сладки: 5 сигурни знака, че смокините са готови за откъсване – не изпускайте момента