През последните години се наблюдава значително увеличение на случаите на домати, засегнати от вируса на доматената мозайка, вируса на краставичната мозайка, вируса на бронзирането на доматите и вируса на столбура. Най-често инфекцията е смесена (сложна ивичеста). Растенията, отглеждани от разсад, са по-силно засегнати от тези вируси.
Вирус на доматената мозайка
Този вирус, познат и като TMV, може да причини различни симптоми на увреждане в зависимост от сорта растение, времето на заразяване и др. Първите признаци се появяват по листата под формата на петна, а след това под формата на хлоротична или жълта мозайка, болестта може да се прояви и под формата на ивичести тъмни некротични ивици по дръжките, листата, стъблата или обща деформация на листата (в този случай редукцията на листната пеперуда може да бъде толкова силна, че отделни участъци стават нишковидни, а целият лист приема папратовидна форма). TMV може да причини и вътрешна некроза на плодовете. При пипера мозайката причинява деформация, а понякога и хлороза на листата. Долните листа окапват, а по горните се появяват некротични ивици и петна.
Опитните градинари засаждат доматите така, за да умножат реколтата
Вирусът на бронзирането на доматите
Вирусът на бронзирането на доматите причинява появата на бронзово оцветяване по листата, извиване и закърняване на леторастите, некротични петна и ивици, както и появата на зонални петна с неравномерно оцветяване по плодовете.
Вирус на краставичната мозайка (CMV)
Този вирус засяга растенията самостоятелно или в комбинация с други вируси. При заразяване на разсада се развиват малки венчелистчета, стъблата стават къси. При заразяване на възрастни растения се наблюдават нишковидни листа, по плодовете се появява некроза, имаща формата на златисти пръстени. При смесени инфекции от CMV + CMV се развива сложна ивичеста структура. Интензивността на увреждането тук е много по-висока. Некротичните петна по стъблата и листните дръжки са много дълбоки и достигат до съдовата система.
Извиването и петната по листата на доматите са сигнал за инфекции
Столбур
Причинителят му е микоплазма, засяга патладжани, чушки. Заразените растения изостават в растежа, стъблата се удебеляват, лесно се чупят, насочени са строго вертикално. Горните листа са дебели, гофрирани, с лилаво-червени жилки, на върха листата са малки или с форма на рудименти, сгънати като лодка, цветовете са деформирани стерилни, често се ронят. Плодовете, които завръзват, са с неправилна форма, твърди, безвкусни. Болните растения подлежат на унищожение. За да се намалят загубите на домати от столбур, е важно да се постигне ускоряване на фазите на развитие на растенията и узряването на плодовете. Препоръчително е да се отглеждат районирани сортове или ранозреещи хибриди.
В момента няма специални препарати за борба с растителни вируси и микоплазми. Следните мерки намаляват степента на развитие на тези заболявания:
• трикратно поливане на разсада с 0,05% разтвор на калиев перманганат;
• по време на вегетационния период, 2-3 пъти пръскане с микроелементи - разтвор на борна киселина (5 г на 10 л вода), кобалтов нитрат и меден сулфат (1 г на 10 л вода);
Хитър трик на старите градинари за опрашване на доматите
• своевременно унищожаване на болните растения;
• ефективен контрол на инфекциозните носители.
Източник на инфекция с вирусни и микоплазмени заболявания са растителните остатъци, семената, почвата, кореновата система на многогодишните плевели (мащерка, поветица). Преносителите на болестите са смучещи насекоми - листни въшки, цикади, трипси, както и тревопасни акари. Веднъж заразени, хранейки се със сока на болните растения, те остават носители на вируси и микоплазми (столбур) доживот и са способни да предадат болестта на потомството си.
Важно е постоянно да се провеждат мерки, насочени към ограничаване на броя на носителите: унищожаване на остатъците от болни растения гостоприемници и плевели в посева, третирания с инсектициди, дълбока оран след прибиране на реколтата. При борба с носителите е необходимо да се има предвид, че полетът на листните въшки и цикадките може да бъде много удължен във времето, което намалява ефективността на третиранията и води до необходимост от многократното им повторение с интервал от 5-7 дни. В началото на заселването могат да се използват биологични препарати или народни средства, а при голям брой - химически инсектициди, като се спазва стриктно регламентът за тяхното приложение (честота на третиранията, период на изчакване и др.).
Пръскане и поливане на домати с кислородна вода: Кога и как се прави
Ефективната защита срещу вирусни и микоплазмени заболявания е невъзможна без използването на различни агротехники, които ограничават размножаването и полета на насекомоносителите. И на първо място, това е борбата с плевелите около и вътре в зеленчуковите лехи.