Хитър трик на старите градинари за опрашване на доматите

13 юли 2025, 18:41 часа

Доматите са самоопрашващи се, което означава, че цветовете съдържат както мъжките, така и женските части. Опрашването на доматите често се извършва от вятъра, като пчелите и други опрашители също допринасят.

Кога е най-доброто време за подхранване на доматите със сода

За да опрашите ръчно - игра на думи е умишлена - можете да опитате малко „ почукване с домати “. Тази бърза и лесна задача да почуквате по стъблата или да ги разклатите леко, ще освободи цветния прашец и ще го разпространи по растението. Добавете тази задача към контролния си списък за лятно градинарство и я правете веднъж или два пъти на ден, за да увеличите опрашването и добива.

За да направите още една крачка напред, можете да опрашвате растенията на ръка , като използвате памучен тампон, за да съберете цветен прашец и внимателно да го прехвърлите върху близалцето.

Още: Пръскане и поливане на домати с кислородна вода: Кога и как се прави

Мулчиране след засаждане

Мулчирането е просто, евтино и ефективно. Прекарването на малко време в мулчиране на доматени растения ще предложи множество ползи, които могат да допринесат за увеличаване на добива.

Той задържа влагата в почвата, правейки я достъпна за растенията за по-дълго време, и намалява конкуренцията от плевели, които могат да крадат вода и хранителни вещества от доматените растения. Мулчът също така предпазва растенията от болести - като доматена мана , листни петна и антракнозно гниене на плодовете - като създава бариера между повърхността на почвата и плодовете.

Добавете слой от 5-7,5 см компост, листна плесен , слама, нарязани листа или окосена трева веднага след засаждането на доматите, оставяйки малко пространство около стъблото на растението.

Още: Поливане на доматите с аспирин: кога и как да се прилага правилно

Подрязвайте често

Резитбата на доматите е важна задача за добри добиви. Индетерминантните или лозовите видове домати трябва да имат прищипване на издънките и листата да се подрязват, докато растението расте.

Между листа и стъблото се развиват издънки, които бързо растат и отклоняват ценната енергия от плодовете. Проверявайте поне веднъж седмично, ако не и на всеки няколко дни, и прищипвайте тези нежелани издънки, когато са малки. Искате възможно най-много хранителни вещества, необходими за производството и узряването на плодовете, вместо да отглеждате ненужни стъбла.

Подхранването на растението към края на сезона фокусира енергията на растението върху узряването на плодовете, вместо върху производството на още - така всеки домат на растението се развива напълно преди края на лятото.

Още: Поливане на доматите по време на зреене – колко често и други полезни практики

Премахването на долните листа, докато растението расте нагоре, дава на развиващите се плодове повече слънчева светлина за узряване. Това също така намалява риска от гъбични заболявания от пръски влага върху листата при поливане на растенията. Можете да премахнете поне 30 см листа, като ги отрежете с чисти и остри ножици за рязане там, където се срещат с основното стъбло.

Торете разумно

Доматите са нежни култури, те се нуждаят от много вода и подхранване през целия вегетационен период за голяма реколта от големи домати . Редовното поливане на растенията е задължително за висок добив от домати, а знанието за обилно поливане е ключът към здравите растения.

Торете доматите по време на засаждането с балансиран тор с бавно освобождаване, след което преминете към тор с по-високо съдържание на фосфор и калий, след като растенията започнат да цъфтят. Този тор е добре да се прилага всяка седмица или две през целия период на цъфтеж и плододаване.

Още: Не изхвърляйте тази храна – тя е отличен тор за краставици и домати

Избягвайте богатите на азот торове през сезона, тъй като това ще насърчи обилното образуване на листа и слабото развитие на цветове и плодове.

Добавете калций

Най-голямо внимание се обръща на подхранването на доматите с азот, фосфор и калий. Тези три основни хранителни вещества са изключително важни, но също толкова важно е и друго при отглеждането на домати - калцият.

Калцият е вторичен хранителен елемент, който може да помогне за стимулиране на растежа и добива, като е полезен за растежа на листата и корените, подпомага усвояването на хранителни вещества и влага и поддържа качеството на плодовете - включително предотвратява гниенето на цветовете. Калцият е необходим в доста големи количества през целия вегетационен период на доматеното растение и почвен тест може да ви покаже съществуващите нива във вашата почва.

Още: Проверени домашни средства срещу акари по доматите

Хранителното вещество ще се съдържа в много обичайни торове, но има начини за добавяне на калций към почвата

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес