Смокинята е не само вкусен плод, но и символ на живота и плодородието. Тя ни напомня, че животът е пълен с радости и удоволствия и че можем да се наслаждаваме на всеки миг, дори и да ни се струва незначителен.
Смокините могат да се засаждат чрез наслояване или разсад, но най-разпространеният метод за размножаване са резници. Този метод има редица предимства, например, по-лесно е да се намери продавач на резници, отколкото продавач на разсад. Резниците са по-евтини, което означава, че можете да получите по-голям брой растения за по-кратък период от време на по-ниска цена. Когато се използват резници, сортът се запазва, а периодът от време, през който растенията започват да дават плодове, е същият като при засаждане на разсад.
Защо не ражда смокинята - ето какви са причините
Време за вкореняване на резници от смокини
Повечето сортове смокини се вкореняват добре. Периодът на покой не е ясно изразен, така че резниците могат да се отглеждат по всяко време. През лятото и есента можете да вкоренявате зелени резници, ако е необходимо, но имайте предвид, че вкоренените растения ще трябва да се отглеждат на закрито през зимата. В края на зимата и през пролетта вкореняваме лигнифицирани резници за засаждане в открита земя или вани през пролетта.
Как да вкоренявате резници от смокини
Нека разгледаме вкореняването на дървесни резници. Зелените издънки могат да се вкоренят, използвайки същия принцип.
Резниците трябва да са зрели, с кафяв или тъмносив цвят (цветът на кората може да варира в зависимост от сорта), без механични повреди, пукнатини, издатини и др. Кората е гладка, не е набръчкана, без следи от мухъл или гниене, разрезът е светъл, сърцевината е бяла, камбият е зелен.
Оптималният диаметър на резниците е от 0,6 до 1,2 см. По-дебелите също могат да покълнат, но ще трябва да чакате по-дълго, за да се появят корените.
Дължината на вкоренения резник зависи от дължината на междувъзлията. Обикновено се използват резници с дължина около 15 см. За да получите пълноценен разсад от смокиня, е достатъчен резник с две пъпки. Ако междувъзлията са твърде къси, можете да вземете резник с три пъпки.
Защо не ражда смокинята - ето какви са причините
Преди вкореняване, подготвяме резниците. Нарязваме ги до необходимата дължина, актуализираме разрезите, отрязваме горната част на резника под остър ъгъл спрямо оста на резника, долния край под прав ъгъл. Поставете резниците в подходящ контейнер, за да се накиснат. Налейте чиста студена вода и оставете за няколко часа на стайна температура. След като накисването приключи, оставяме резниците да покълнат.
Всеки субстрат е подходящ за покълване, например кокосови влакна, сфагнумов мъх, перлит, вермикулит и др. Можете да получите корени в закупена почва, на която имате доверие, и дори в обикновена почва от вашия парцел. Ако има много резници, препоръчително е да ги покълнете в общ контейнер, а след това вкоренените растения да се пресадят в отделни контейнери.
Изсипваме субстрата в подходящ съд, леко го навлажняваме и забиваме резниците в субстрата до първата долна пъпка. Ако пъпката е разположена ниско на резника, тя може да бъде заровена в субстрата, издънката ще расте през почвата и ще излезе на повърхността.
След като всички резници са поставени в контейнера, напръскайте ги с вода, покрийте с фолио и ги оставете да се вкоренят при температура не по-висока от +26°C и не по-ниска от +19°C. Фолиото е необходимо за създаване на малка оранжерия за резниците с оптимален микроклимат вътре.
Веднъж на всеки три дни проветрявайте резниците, отваряйки ги буквално за пет минути. Ако няма конденз по стените вътре в контейнера или има малко от него, тогава влажността в оранжерията е ниска, като в този случай допълнително я пръскайте с вода.
Кога е най-добре да се засади смокиня
След около 10 дни пъпките започват да се събуждат. Веднага щом се появи зелен конус, фолиото трябва да се отстрани наполовина, а след 5-6 дни ще го премахнете напълно.
Ако забавите премахването на фолиото, ще трябва да прекарате дълго време в адаптиране на зелените издънки към сухия въздух, в противен случай те ще изсъхнат и дори може да умрат.
Процесът на вкореняване на резници до образуването на първите корени продължава от 20 до 50 дни. През този период е необходимо периодично леко да навлажнявате почвата и самите резници, докато изсъхнат.
Веднага щом се появят корените, засаждаме резниците от смокини в контейнери с обем най-малко 0,5 литра. Почва от градината или питателна почва от магазина е идеална за засаждане.
Ако планирате да вкорените малък брой резници, можете да го направите веднага в отделни контейнери.
Колко много са чудните ползи на чая от смокинови листа
Използвайте половинлитрови чаши и ги пълнете с обикновена почва от градината. Сложете сфагнумов мъх върху повърхността на почвата в чашата, така че почвената влажност да е постоянна, а върху чашата сложете торбичка. В тази форма резниците от смокини ще чакат да се появят корени и след вкореняване ще продължат да растат в същата чаша. Няма нужда от пресаждане.