Когато се засади маслиново дърво, то не започва да дава плодове веднага. Маслиновите разсади обикновено са с височина един метър, когато се купуват от градинския център, точно толкова, колкото да могат да се засадят в земята, да се прикрепят с кол и да се сложи предпазител, който да предпазва ствола от зайците.
Възраст и размер на дървото
Очевидно е, че това растение не може да дава маслини. Трябва да се изчака, докато то навърши 4 или 5 години, за да започне да дава плод. Земеделският производител събира реколтата от маслините, дори ако през тези години това е нерентабилно, тъй като оставянето им на дървото би забавило растежа им.
В тези години земеделският производител се стреми стволът да достигне свободна височина без клони от поне 1 метър, за да може в бъдеще да се осъществява достъп до него с вибрираща скоба за прибиране на реколтата и да се създадат три основни клона, от които да се развие короната на маслиновото дърво.
Маслиново дърво в традиционен или интензивен режим може да достигне максималното си ниво на производство между 15 и 20 години, в зависимост от наличието на вода, липсата на болести и силни слани, както и правилното и достатъчно прилагане на торове.
Кои маслини са по-здравословни - черните или зелените?
Що се отнася до размера на короната, той е ограничен от наличното пространство, което зависи от схемата на засаждане.
В традиционните маслинови горички, с гъстота под 200 дървета на хектар, маслиновите дървета са разположени по-широко едно от друго и обикновено са по-големи, и следователно количеството на маслините и маслото, което всяко маслиново дърво може да генерира, се увеличава в зависимост от това дали е интензивна или свръхинтензивна маслинова горичка.
В тези традиционни маслинови горички ограничаващият фактор не е било, или не е, пространството, а по-скоро наличието на вода, особено по време на суша.
В интензивните маслинови горички, с гъстота между 300 и 400 дървета на хектар, развитието на короните е ограничено от съседните маслинови дървета, така че количеството маслини или масло, генерирани на дърво, е по-малко от това на традиционно маслиново дърво.
Добре вкорененото и оформено дърво дава около 20 до 50 килограма маслини годишно. Всичко обаче зависи от правилната грижа, сорта и площта, на която е засадено дървото.
Изкуствено напоявани или разчитащи на дъжд маслинови дървета
Въпреки че маслинова горичка традиционно е била култура, захранвана от дъжд, то допълнителното напояване води до увеличаване на продукцията, което маслиновото дърво произвежда.
За какво са страшно полезни черните маслини
За да се увеличи максимално ефектът от напояването върху реколтата по традиционния начин, се е смятало, че напояването може да замести липсата на пролетни и есенни дъждове в сухи години и да удължи дъждовния сезон в онези години, когато валежите иначе са достатъчни. Тоест, пролетта да се удължи до май и юни.
Удължаването на дъждовния сезон през есента не би имало голям ефект, тъй като тогава се формира реколтата и би могло да бъде контрапродуктивно. През октомври започва веризонът на маслините, преходът от зелен към лилав цвят. Когато този процес започне, производството на масло вътре в маслината (липогенеза) спира, така че всяко подаване на вода към маслиновото дърво води до увеличаване на водата в плода. Този аспект може да затрудни извличането на маслото в маслобойната.
Метеорологични условия
В този случай условията са различни. Освен приноса на водата, било то чрез напояване или дъжд, основните условия са следните:
• Липсата на силни слани през зимата и особено късни пролетни слани. Последните са най-вредни за производството, защото новите стъбла, отговорни за бъдещите реколти, вече са развити и късните слани лесно ги увреждат.
• Температурата по време на цъфтеж. Маслиновото дърво цъфти в средата на май. Твърде високите температури водят до увяхване на цветовете, като по този начин значително намаляват броя на бъдещите маслини.
Как се прави обезсоляване на маслини
Правилна грижа за маслиновите дървета
Резитбата на маслините винаги е интересна тема за обсъждане сред фермерите, защото е доста субективна. Има много видове резитба - резитба за корона, поддържаща резитба, подмладяваща резитба и по принцип всяко прилагателно, за което можете да се сетите.
Резитбата е от съществено значение за оптимизиране на всички ресурси, вложени в маслиновата горичка при производството на маслини.
Общата цел на резитбата е създаването на подредена, проветрива корона на дървото, която получава достатъчно слънчева светлина за правилното развитие на най-голям брой плодове.
Знаете ли как всъщност се правят черните маслини
Стратегиите и начините за постигане на тази цел се намират във всяка брошура за производители на маслини и масло, въпреки че критериите и визиите постепенно се съгласуват.