Смокините са топлолюбиви растения, но ако следвате определени правила за засаждането им, можете да постигнете успех в този процес и реколтата да ви зарадва.
Още: Може ли да се варосват овошките през май?
Още: Как да спасите растенията си от недостиг на хранителни вещества – основни признаци и решения
Засаждане на смокиня
Изборът на място за засаждане на смокини зависи от климатичните условия на вашия регион. Това растение обича топлината и светлината, така че е най-добре да изберете слънчеви места. Трябва също да се има предвид, че смокините не понасят силни ветрове и течения, растението трябва да бъде защитено от тях.
Почвата трябва да е плодородна, добре дренирана и с неутрална киселинност. Ако тя е твърде кисела, се препоръчва да се варува преди засаждане.
За какво се пие чай от смокинови листа - трябва всеки да знае това!
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май
Още: Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията
Смокините могат да се засаждат както през пролетта (март-април), така и през есента (септември-октомври). За да направите това, трябва да изкопаете дупка с дълбочина около 60 см и ширина 80 х 80 см. На дъното й се поставя дренажен слой от натрошени тухли или трошен камък, след което се запълва дупката смес от пръст, компост и пясък в съотношение 2:1:1.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Никога НЕ правете това в градината през месец май
Още: Засаждане на домати: Как правилно да подготвите почвата?
Преди засаждане разсадът на смокиня трябва да се накисне във вода за няколко часа. След това се поставя в дупка, така че кореновата шийка да е на нивото на почвата. Почвата около ствола се уплътнява и се полива обилно.
Има много разновидности на смокини, които се различават помежду си по размера на плодовете, техния цвят и вкус. Например сортът Брънсуик има големи тъмно лилави плодове с приятен сладък вкус. Далматинският сорт се отличава с малки зелени плодове със сладникаво-кисел вкус. Така че изборът е въпрос на индивидуални вкусови предпочитания.
Смокинята има много предимства като:
Още: Как да се отървете от вредителите по разсада: Изпитани народни методи
Още: Ефективен начин да се отървете от листните въшки в градина завинаги
- Издържа безпроблемно на суша: Разбира се, през първата година е важно да се полива от време на време, за да се заздравят корените.
- Може да се възпроизвежда чрез резници
- Дава два вида плодове: смокини, които узряват в края на лятото и смокини, които узряват през пролетта.
- Възможно е да се засади саксия - може да се отглежда като бонсай. Възстановява се добре след подрязване, което го прави много интересно растение за украса на вътрешен двор или тераса.
Невероятните ползи за здравето от смокините