Кои цветя се садят през септември?

13802
Кои цветя се садят през септември?
Снимка: iStock

Ако искате вашата цветна градина да остане красива през следващия сезон, имайте предвид, че много декоративни растения се прихващат добре при засаждане и през есента, освен през пролетта.

Предимства на есенното засаждане на цветя

Есенно засадените цветя разцъфват следващата година. Получават устойчив имунитет. Няма нужда да отглеждате разсад през зимните месеци. След зимата есенните издънки цъфтят няколко седмици по-рано, отколкото засетите през пролетта.

Кои цветя може да бъдат насадени в месец септември?

Ралица (делфиниум)

Първата и втората седмица на септември са подходящи за посаждане на ралица. Не отлагайте тази дейност, та растението да има време за вкореняване преди падането на първите слани.

Брунера

Брунерата се сади най-добре в началото на септември, в хладен ден или по вечерно време. Храстът се разделя така, че всички издънки да имат пъпки за бъдещ растеж. Поставят се в дупки. След засаждането трябва да полеете добре растението.

Астилба

Астилбата се сади най-добре в началото на септември. Преди засаждане наторете почвата с компост, угнил оборски тор и разложен торф (общо от сместа 2 кофи на кв. м). Засадените храсти на астилбата трябва да бъдат затоплени чрез мулчиране с дървени стърготини или кора.

Засяване на пролетни луковици през ЕСЕНТА за красива цветна градина

Лупина

Лупината се засажда най-добре в началните седмици на септември. Не е капризна към почвата, но при алкална среда може да пожълтее. По време на засаждането е нужно да добавите торф. Ако се засява в открита почва, също си струва да поръсите торф отгоре.

Хойхера

Хойхерата се пресажда след цъфтежа. Младите издънки, засадени през есента за зимните месеци, е необходимо да се покрият със сухи листа, за да не измръзнат.

Дицентра

Дицентрата също се засажда със запас от време за вкореняване преди замръзването на почвата. Септември е най-подходящото време за целта. Предпочита средно влажна, добре дренажирана почва, която се нуждае от подготовка още в пролетните месеци. Храстът се засажда в дупка с размери 40 см на 40 см. Дъното се посипва с натрошени камъчета, отгоре слой пръст и компост; дупката бива покрита със също такава градинска почва, смесена с компоста.

Маргарита (пиретрум)

Засява се в средата на септември. Разстоянието между растенията се поддържа на 20 см. Ако разсадът, въпреки това, расте твърде гъсто, трябва да бъдат разредени. Цъфти на втората година, но пък след това компенсира - растението цъфти два пъти на сезон (в началото на лятото и началото на есента).

Иглика

Игликата се посява веднага след прибирането на реколтата, понеже семената на това растение много бързо губят способността си да покълнат. Отначало се сее в саксии. След първите 2-3 истински листа, се премества в по-големи саксии. През септември втората година се премества в открита почва. Игликата обича частична сянка.

Рудбекия

На петата година след засаждането рудбекията трябва да се пресади. Най-добре е да изберете втората половина на септември. Но засяването на семена за разсад би трябвало да се извърши през пролетта (в началото на април).

Ехинацея

Ехинацеята цъфти на втората година след засаждането. Нуждае се от слънце. Възрастно растение може да се посади в саксия до късна есен.

Грижа за РОЗИТЕ в градината през есента

Флокс

Флоксовете се садят оптимално в първите две седмици на септември, дотогава растенията трябва да имат растежни пъпки. Разстоянието между храстите е 50 см. Цветята се посаждат на място със слънце, където почвата е добре навлажнена.

Хоста

Хостите се делят не по-късно от месец преди замръзването на почвата с цел издънките да могат да се вкоренят преди идването на студовете. Това особено важи за сортовете „Токудама“ и „Зиболд“, те безопасно понасят пресаждане само през есента.

Аквилегия

Аквилегията се засява след прибиране на семената, за да се запази кълняемостта им. През пролетта, след появата на разсад, растението се премества на постоянно място. Аквилегията цъфти след една година.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ГРАДИНАРСТВО:

Ето как да засадите семена от моркови за страхотен старт

Наторяване на боровинкови храсти: Ето какво трябва да знаете

Какви са подходящите температури за засяване на домати?

Ето как да ограничите разпространението на плевели в градина

Основни съвети при засяване на моркови в домашната градина

Още имаме време: Ето как да засадим лалета през април

Защо перата на чесъна пожълтяват и как да го подхраните, за да спасите растението

Може ли да се ускори плододаването на младите овощни дървета

Тънкости в борбата с плевелите в зеленчуковата градина

Тънкости за отглеждане на черешово дърво от резник

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com