Най-добрият тор за едри и сладки малини се приготвя с 3 лъжици от това

16 май 2024, 11:53 часа

Градинарите, които отглеждат малини в градината си, знаят, че често плодовете се оказват твърде малки и кисели. Разбира се, всеки градинар ще бъде разочарован от такава реколта.

Още: Основни видове домати - кои са най-подходящи за вашата градина

Още: Как да засадите ягоди с голи корени за богата реколта

За да не попаднат в подобна ситуация, опитните градинарите се грижат за растението, напояват го навреме и го торят с правилните съставки. Относно торенето има една съставка, чието използване увеличава шансовете за получаване на големи и сладки малини. Тази съставка е маята.

Торене на малините през пролетта - най-добрите бабини рецепти

Торене на малините с мая

Трябва да вземете стандартна кофа и да я напълните около 90% с обикновена вода. Към течността добавете суха мая (3 ч.л.) и кристална захар (20 ч.л.). Съдържанието на контейнера трябва да се смеси добре. След 24 часа торът ще бъде готов за употреба.

Още: Как да се отървете от белокрилките по цветята и реколтата

Още: Най-добрата защита срещу вредителите: Как да си направите сами инсектициден сапун

Задължително е той да се използва в разредена форма. Към кофа с чиста вода добавете малко повече от 100 милилитра от получения разтвор. Този тор се използва за поливане на почвата под малиновите храсти. 

За да увеличите зимната издръжливост на малините, използвайте калиеви и фосфорни торове. Подсилват имунната система и спомагат за обилното плододаване. Но не се препоръчва торене с азот преди зимата. Може да провокира прекомерен растеж на растенията, което ще попречи на издънките да се подготвят правилно за зимата. Правилното торене на малини включва следните процедури:

  • прилагане на калиев монофосфат под храста (40 грама на квадратен метър) - може да се замени с комбинация от калиев сулфат и суперфосфат;
  • равномерно разпределение на минерални торове в началото на октомври на дълбочина в почвата от 8-10 см;
  • добавяне на органична материя при копаене - веднъж на всеки три години (хумус или компост   е подходящ за тези цели ).

Преди торене не забравяйте да премахнете всички плевели и да разкопаете почвата. Правилната подготовка е много важна за бъдещата реколта.

Не забравяйте, че за младите храсти дозата на тора е наполовина. Ако засаждането е извършено тази година през пролетта, не е необходимо да се добавят допълнителни хранителни вещества през есента.

Още: Как и кога да се събира реколта от лук

Още: Коя е най - добрата почва за доматите

Най-добрият тор за сладки малини е този

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес