Създаването на красива декоративна градина е истински труд, изискващ любов. Независимо дали проектирате обширни цветни лехи или слагате растения в малки ъгли, процесът често изисква инвестиция на време, пари и визия. Ако искате трайна красота с по-малко презасаждане, дълготрайните многогодишни растения са идеален избор. Не е изненадващо, че както домашните градинари, така и ландшафтните дизайнери търсят тези растения, когато планират нови лехи.
Не забравяйте да вземете резници от това красиво цвете през юли
Въпреки че може да няма един-единствен, окончателен списък с най-дълго живеещите многогодишни растения, няколко изпитани и истински сорта са си спечелили място в историята на градинарството, като са процъфтявали в продължение на десетилетия. Широкият избор от тези надеждни многогодишни растения ви осигурява години на цъфтеж и ви спестява труда да сменяте растенията всеки сезон.
И така, кои многогодишни растения издържат най-дълго? Нека разгледаме някои идеи, които могат да вдъхнат живот на вашата градина за цяло поколение или повече.
Още: С тези цветя банята ви ще се превърне в оазис, обожават влагата
Преди да се потопите в най-дългоживеещите варианти, е важно да стесните търсенето си по функция и местоположение. Някои многогодишни растения виреят на сянка , докато други изискват място на пълно слънце . Някои растения се разпространяват агресивно, докато други растат бавно на спретнати туфи. Вземете предвид и размера на растението в зряла възраст.
Дълголетните многогодишни растения не се ограничават само до цветя. Декоративни треви , храсти и дори някои почвопокривни растения могат да бъдат сред растенията, които се връщат надеждно година след година.
Като цяло, „дълготрайно многогодишно растение“ е растение, което може да оцелее и да вирее 20 или повече години, понякога дори половин век, с минимални грижи. Ключът към успеха е да отглеждате растения, добре пригодени за вашите условия на отглеждане
Божури
Още: Красиви градински цветя, които обожават суша и слънце
Божурите са сред най-обичаните от всички дълготрайни многогодишни растения и с основание. Със своите разрошени, романтични цветове и буйна зеленина, божурите са гледка, която си струва да се види в края на пролетта и началото на лятото. Средно повечето божури могат лесно да оцелеят поне 50 години в градината и често се предават през поколенията. Те изискват минимални грижи, освен да отговорят на изискванията си за растеж - пълно слънце, добре дренирана почва и плитка дупка за засаждане.
Нарциси
Често пренебрегвани заради многогодишната си стойност, веселите нарциси са същността на пролетта. Като луковични цветове, нарцисите се завръщат година след година, размножавайки се в купчини златни цветове. При подходящи условия те се натурализират лесно и могат да живеят безкрайно. За разлика от лалетата, които могат да увехнат след няколко години, нарцисите често стават по-добри с възрастта.
Рози
Още: Това са два ключови периода в годината, когато трябва да наторите хортензиите
Въпреки че розовите храсти често се считат за трудни за отглеждане – и следователно краткотрайни – това зависи от сорта. Докато хибридните чайни рози може да се нуждаят от допълнително внимание, много храстовидни рози и рози от наследствени сортове са изключително дълготрайни и устойчиви на болести. С правилна грижа, включително редовно поливане и торене, зрелите розови храсти могат да виреят десетилетия, предлагайки сезон след сезон зашеметяващ цъфтеж и аромат.
Защо божурите увисват и как да го предотвратите
Кукуряци
Тези грациозни растения не само са герои на градината, които осигуряват сянка, но и са чудесна инвестиция, тъй като могат да живеят 30-40 години. Веднъж установени, кукуряците изискват минимално внимание и внасят цвят в период от годината, когато в градината има малко живот, цъфтяйки в края на зимата и началото на пролетта.
Ирис
Още: Трябва ли да премахнете изсъхналите цветове на божурите
Ирисите , особено брадатите и сибирските сортове, са ценени заради поразителните си цветове и могат да бъдат много дълготрайни с правилна грижа. Тези растения имат привлекателен вид на семейни ценности, а коренищата и разклоненията им често се предават от поколение на поколение. Брадатите ириси обикновено живеят 20-25 години или повече, но само ако се разделят на всеки 3-5 години. Без тази поддръжка те могат да се пренаселят и да спрат да цъфтят добре. Сибирските ириси могат да живеят 30 години или повече с минимално разделяне.