Отглеждане на пипер: 9 грешки, които ви лишават от богата реколта

15 май 2025, 12:39 часа

За да получите богата реколта от сладък пипер, не е достатъчно просто да засадите разсад в земята. Тази топлолюбива култура изисква внимателна грижа и спазване на определени земеделски правила. Дори опитните градинари могат да допуснат грешки, които незабележимо, но значително влияят на количеството и качеството на събраните плодове. Ето кои са десетте най-често срещани грешки, които трябва да избягвате.

9 грешки, които могат да доведат до загуба на реколтата от чушки

Твърде ранно засаждане. Бързането със засаждането на разсад от чушки в открита земя може да доведе до забавен растеж и намалени добиви. Пиперът е топлолюбива култура, а оптималната температура на почвата за засаждане е +15-18 градуса, а за температурата на въздуха е +20-25 градуса. Твърде ранното засаждане, когато почвата е все още студена, може да причини стрес в растенията, да забави развитието им и да ги направи по-уязвими към болести. 

Липса на достатъчно светлина. Чушките се нуждаят от поне 6-8 часа пряка слънчева светлина.

3 трика за богата реколта от пипер – лесно и ефективно

Неправилна дълбочина на засаждане. По-добре плитко, отколкото дълбоко. При засаждане на разсад от чушки е много важно да не се заравя кореновата шийка - мястото, където стъблото се превръща в корен. Твърде дълбокото засаждане може да доведе до гниене на стъблата и забавено развитие на растението. Разсадът от чушки трябва да се засажда на същата дълбочина, на която е растял в контейнера за разсад. 

Липса на опори. Въпреки че близко засадените чушки могат частично да се поддържат взаимно, осигуряването на опора е важна процедура, особено за високи сортове и хибриди с едри плодове. По време на обилни дъждове или ветрове, стъблата, отрупани с плодове, могат да се счупят или паднат, което може да доведе до увреждане на кореновата система и загуба на добив. 

Неправилно разсаждане. Чушките наистина понасят разсаждането по-добре от краставиците, но тази процедура все пак е стресираща за тях, а и им отнема повече време да се вкоренят, отколкото например доматите. За да се сведе до минимум увреждането на кореновата система, се препоръчва засаждането на разсад да се осъществява като насаждението внимателно се премества от чашката за разсад в подготвената дупка заедно с буцата пръст.

Изсипете това в дупката при засаждане на пипера и ще забравите за торене до края на лятото

Екстремни температурни условия. Чушките са много чувствителни към екстремни температури. При температури над +35 градуса, цветният прашец става стерилен, което води до окапване на цветовете и липса на яйчници. В същото време, пиперът не понася продължително студено време. Оптималният температурен режим за растеж и плододаване на пипер е +20-30 градуса.

Дълбоко разкопаване. Кореновата система на чушките е разположена в горния слой на почвата, така че дълбокото разрохкване между редовете може да увреди корените.

Липса на торене. За да образуват едри и висококачествени плодове, чушките се нуждаят от редовно торене през целия вегетационен период. В открита земя се препоръчва торене на всеки 1-1,5 седмици, като се редуват органични и минерални торове. 

Липса на защита от болести и вредители. Чушките са податливи на различни заболявания (гъбични, вирусни, бактериални) и могат да бъдат засегнати от вредители като листни въшки, паякообразни акари, колорадски бръмбар и др. За предотвратяване на заболявания се препоръчва растенията да се третират с препарати, съдържащи мед (например, бордоска течност, меден сулфат) 1-2 пъти на сезон. Ако е необходимо, могат да се използват системни фунгициди и инсектициди съгласно инструкциите. 

2 лъжици от това и пиперът няма да се разболее цяло лято

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес