По кои признаци се познават преполятите тиквички?

02 юли 2025, 08:20 часа

Ще съм първата, която ще признае, че всяка година имам едно или две преполивани растения в градината си. Сега не е чак толкова лошо, но стайните ми растения се опитваха да избягат, когато ме видеха да идвам с лейката. Разбира се, не стигнаха много далеч.

7 ясни признака за преполято растение

1. Увехнали листа.

Независимо дали имате недополято или преполято растение, вероятно ще видите листа, които изглеждат отпуснати. Разликата между двете е, че преполятото растение ще има пожълтели, подгизнали листа.

2. Кафяви листа.

Подобно на увехналите листа, кафявите листа могат да бъдат признак за прекалено много или твърде малко вода. Как можете да разберете разликата? Разкопайте малко почвата с пръст и вижте каква е на допир. Дори почвата, която е суха на повърхността, може да е доста влажна, след като проникнете на около сантиметър надолу.

СПРЕТЕ да поливате тиквичките по този начин и размерът им ще ви изненада

3. Окапване на листа.

Всички растения губят листа, но ако от растенията ви окапват както нови, така и стари листа, има голяма вероятност да сте ги преполяли.

4. Кашести стъбла.

Как се чувства основата на растението ви? Слаба и влажна ли е? Познахте: твърде много вода.

5. Мухлясала почва.

Ако установите, че повърхностната почва около растението ви е мухлясала или по нея растат гъбички, това е категоричен признак за преполиване на растението. Отстранете засегнатата почва и се уверете, че има възможност да изсъхне.

6. Листа с мехури.

Когато растенията получават твърде много вода твърде бързо, листата им се пълнят с течност и клетките се пукат.

7. Кореново гниене.

Най-добре е да изкопаете растението и да се опитате да почистите корените, като отрежете всички мъртви и гнили части. Може също да се наложи да отрежете всички листа. Пуснете корените под чиста вода и пресадете растението в чиста саксия с прясна почва или го засадете на ново място в земята, като първо се уверите, че почвата е без мухъл и плесен.

Подхранване и поливане на тиквичките през юли: Тайните за висок добив

Как правилно да поливаме тиквичките?

Редовната хидратация е от съществено значение, ако искате меки, добре оформени тиквички. Неравномерното поливане може да причини различни проблеми с плодовете, включително твърда кора, деформирани плодове и дори гниене на цветовете.

1. Колко често трябва да поливате тиквички?

Нуждата на вашите тиквички от вода ще зависи от редица фактори:

Вид почва: Песъчливите почви се оттичат бързо и се нуждаят от по-често поливане от тежките глинести почви, които задържат влагата по-дълго.

Метеорологични условия: Горещото, сухо и ветровито време ще накара почвата и растенията да губят влага много по-бързо, следователно ще е необходимо по-редовно поливане.

Размер и етап на растеж на растението: Младите, малки растения имат по-малка коренова система и може да се нуждаят от по-редовни и по-леки поливания.

Повечето тиквички, независимо дали от дъжд или чрез напояване, се нуждаят от приблизително 2,5 до 5 см вода седмично.

Огледайте почвата! Просто докоснете земята, за да разберете дали тиквичките ви се нуждаят от поливане. Поставете пръста си на 5-7,5 см надолу, близо до основата на растението. Сухата почва на тази дълбочина показва, че е време за поливане. Трябва да изчакате още ден-два, ако все още е влажна.

Богата реколта от тиквички без много усилия: Тайната е в тези трикове

2. Дълбоко и директно е най-добрият начин за поливане

Честотата на поливане е по-маловажна от начина ви на поливане.

Поливайте обилно: Целта ви е да хидратирате почвата на дълбочина поне 15-20 см, или може би повече. Това помага на вашите тиквички да развият здрава, дълбока коренова система. Дълбоките корени помагат на растенията да бъдат по-устойчиви на суша и по-способни да получават хранителни вещества по-дълбоко в почвата. Обратно, плиткото, редовно поливане само овлажнява горните 1-5 см почва и насърчава плитките корени, което увеличава вероятността растенията да изсъхнат бързо.

Поливане в основата: Винаги се опитвайте да разпределяте вода в почвата около основата на растението, където корените могат да достигнат до нея. Доколкото е възможно, опитайте се да поддържате листата сухи. Мокрите листа са ясна покана за гъбични заболявания, включително ужасната брашнеста мана, към която тиквичките са доста податливи.

Помислете за капково напояване или напоителни маркучи. Те са ефективни и насърчават по-добрия растеж на растенията.

3. Кое време на деня е най-подходящо за поливане на тиквички?

Без съмнение, ранната сутрин - между изгрев слънце и около 9 или 10 часа сутринта - обикновено е идеалното време за поливане на вашите тиквички.

Тогава:

• Слънцето е по-слабо, така че по-малко ценна вода се губи заради изпарение от повърхността на почвата.

• Това осигурява на растенията достатъчно влага, за да издържат на жегата и напрежението на следващия ден.

Подхранване на тиквичките през юли: Торове за растеж

• Най-важното е, ако водата неволно попадне върху листата, слънчевата светлина и вятърът ѝ дават достатъчно време да изсъхне напълно, като по този начин значително се намалява възможността от развитие на гъбични заболявания.

Късен следобед/ранна вечер също са подходящи. Когато все още има дневна светлина и топлина във въздуха, да речем между 16:00 и 18:00 часа е следващият най-добър избор.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес