Само така е правилно да се взимат резници от растения

19 юли 2025, 14:28 часа

Научете как да вземате резници от растения и ще можете да напълните саксиите и бордюрите си с неограничено количество от любимите си сортове.

Вземането на резници от растения е не само една от най-пестеливите и устойчиви идеи за градинарство , но и една от най-приятните. Няма по-голямо удоволствие от размножаването и отглеждането на нови растения – да ги наблюдаваш как растат достатъчно големи, за да заемат почетно място във вашата градина.

Ще отнеме време, за да отгледате нови растения от резници, но това няма да ви струва нищо и ще можете да възпроизведете конкретното растение“, казва експертът по градинарство от Period Living, Лий Клап.

Още: Растения, от които взимаме резници през юли месец

Има много растения, които могат да се отглеждат от резници. Като малка магия е, че с няколко внимателни разреза можеш да създадеш ново растение. Необходими са практика, подготовка и търпение, но резултатите се възнаграждават.“

Имайте предвид, че резниците не са единственият начин за размножаване на растения – освен засяването на семена, научаването как да делите растенията ще ви позволи да пресъздадете много сортове. Затова си струва да проверите кой е най-надеждният метод за вашето конкретно растение.

Как да вземете резници от растения – ръководство стъпка по стъпка

„Вземането на резници от растения или размножаването, както технически се нарича, е лесно, след като знаете как да го направите“, казва Сара Рейвън, растениевъд и основател на градинарската марка Sarah Raven .

Още: Как опитните градинари взимат летни резници

Всяка година вземаме резници, за да имаме растения за следващата пролет и като застраховка, в случай че се наложи да заменим убити от замръзване растения.“

Различните растения се възползват от вземането на резници на различни етапи – например, когато се учим как да вземаме резници от рози, често се препоръчва вземането на резници от твърда дървесина (от по-зрял растеж) да е по-надеждно, докато резниците от мека дървесина (пресни) и полузрели резници са най-подходящи за други видове растения. Проверете преди да направите рязането.

1. Изберете най-добрите места за рязане

Най-важната част от това как да се вземат резници от растения е изборът на най-добрия възможен растеж. Винаги избирайте здрав, прав растеж – трябва да е нецъфтящо стъбло, затова проверете дали няма пъпки.

Още: Зрели резници през зимата: Как и кога се режат и вкореняват?

При резници от мека дървесина и полузрели резници, огледайте растението за най-енергичен растеж. „Опитайте се да изберете растение, което е малко втвърдено, така че да не е твърде меко или огъващо се“, казва Клап.

Ако вземате резници от широколистни растения, тогава търсите израстъци, произведени тази година, които са имали време да узреят. „В идеалния случай търсите материал с дебелината на молив“, казва Шарлийн Чик-Сюърд, размножител в Nymans на National Trust , добре позната градина от II степен в Западен Съсекс, Англия.

2. Вземете резниците си

В идеалния случай вземете резниците от растенията сутрин – „това е, когато растението е набъбнало или пълно с вода“, казва Клап.

Още: Събиране на лозови резници - кога и как се прави

Винаги използвайте чисти инструменти, за да намалите риска от предаване на болести.

„С много остър нож вземете късо парче стъбло от основното растение“, казва Сара Рейвън. „Отрежете го точно под листната става, така че резникът да е дълъг 5-6 см. Точно под листния възел е мястото, където има най-висока концентрация на естествен хормон за вкореняване.“

Ако не можете веднага да засадите резниците си, можете временно да ги поставите в полиетиленова торбичка, за да запазите влагата. Но трябва да ги засадите в рамките на няколко часа.

3. Подгответе резниците за засаждане

Още: Само опитните лозари слагат това във водата с резниците на лозата

За да подготвите резниците си за засаждане, отстранете всички листа, оставяйки само горната двойка.

„Ако горната двойка листа е голяма, разрежете ги наполовина напречно“, казва Рейвън. „Това изглежда брутално, но те ще останат живи и ще продължат да фотосинтезират, а с половината от повърхността си няма да изискват толкова много вода от стъблото, за да се поддържат. Това прави резника по-склонен да се вкорени, отколкото да се разпадне.“

След това отстранете върха на стъблото. „На върха се концентрира растежният хормон, така че като го прищипете, няма къде да отиде освен надолу, за да се насърчи образуването на корени“, добавя Рейвън.

За резници от твърда дървесина направете диагонален разрез в горната част, над възел. „Уверете се, че горният ви разрез е наклонен, за да избегнете гниене на горната част на резника през зимните месеци“, казва Чик-Сюърд.

Още: 3 лесни стъпки за успешно вкореняване на резници

4. Как да засадите резници в почвата

Засадете резниците си в добре дрениращ се компост. „Използвайте смес от 50/50 компост за размножаване без торф и едър пясък“, съветва Чик-Сюърд.

Напълнете саксиите си и полейте почвената смес, преди да засадите резниците. Когато проучвате как да приемате резници от растения, често ще ви съветват да ги потопите в хормонален прах за вкореняване, преди да ги засадите, за да насърчите растежа. Това обаче не е абсолютно необходимо.

Клап също така предполага, че медът е естествена алтернатива, поради своите антибактериални и противогъбични свойства. „Сложете по няколко резника във всяка саксия, тъй като успехът не винаги е гарантиран“, добавя тя.

„Поставете резниците от растенията си, добре разположени, около ръба на саксиите, на около 4-5 см един от друг“, казва Сара Рейвън. „Като ги поставите около ръба, вие насърчавате по-бързото образуване на корени, тъй като новите корени бързо се удрят в стената на саксията, чупят се и след това се разклоняват на по-странични коренчета.“

Ако обаче използвате дълги саксии, можете да засадите резниците в ред. „Поставяме 8-10 резника в дълга саксия, но малка траншея в земята също ще свърши работа“, добавя Чик-Сюърд.

Засадете резниците си в компоста хубаво и дълбоко. „Всеки резник трябва да има поне един възел под земята и един над земята“, казва Клап.

Полейте компоста отново, тъй като е жизненоважно резниците да не изсъхнат.

5. Защита на резниците

Колко защита ще изискват вашите резници ще зависи от това колко са крехки – резниците от мека дървесина са много по-деликатни от резниците от твърда дървесина.

Покрийте саксията с найлонов плик, подпрян на малки пръчки, за да задържите влагата“, казва Сара Рейвън. „Пеларгониумите са изключение от нежните многогодишни растения и не се нуждаят от покриване, но повечето неща се възползват от заграждение. Ако имате такъв, поставете ги в саксия за размножаване с малко базално отопление.“

Резниците от твърда дървесина не се нуждаят от много защита, въпреки че трябва да се уверите, че сместа за саксии не изсъхва. „Открихме, че резниците от твърда дървесина се развиват най-добре на открито на защитено място“, казва Чик-Сюърд.

„През летните месеци се уверете, че поддържате резниците си влажни и до края на лятото до началото на есента можете да ги засадите в саксии.“

Резниците се нуждаят от добра светлина, но не и от пряка слънчева светлина.

„Резниците от растенията трябва да се вкоренят в рамките на две до три седмици“, казва Рейвън. „Ще разберете, че са се прихванали, когато видите нов растеж по върховете им. Обърнете саксията и проверете за нови бели корени.“

„Извадете ги от размножителния апарат и, ако е преди октомври, ги засадете в саксия. Поливайте само когато компостът е сух, като пъхнете пръст на 5 см под повърхността на компоста.“

Имайте предвид, че резниците от твърда дървесина ще се вкореняват много по-бавно и може да не забележите голям напредък до началото на следващата пролет.

Резниците ви трябва да са готови за засаждане през пролетта.

Как да вземем резници от мека дървесина

Ключов аспект от изучаването на метода за вземане на растителни резници е да знаете правилния етап на растеж за избраното от вас растение. Резниците от мека дървесина се вземат от свеж растеж, когато стъблата са сравнително меки и гъвкави. Този метод работи най-добре с растения, които произвеждат много нови издънки през пролетта.

„Резниците от мека дървесина обикновено се вземат през пролетта или началото на лятото“, казва Клап.

Въпреки че резниците ще бъдат по-деликатни от полузрелите или твърдолистните резници, резниците от мека дървесина се вкореняват бързо. Те обаче могат лесно да загинат, така че работете бързо и им осигурете максимална защита.

Как да вземем полуузрели резници

Полуузрелите резници се вземат от растенията в края на лятото или началото на есента, след като растежът от текущия сезон е имал повече време да се установи.

Методът работи добре с почти всеки вид храст и има висок процент на успех.

Резниците могат да пуснат корени през есента, в противен случай ще поникнат бързо следващата пролет.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес