Горещото лято означава преди всичко едно нещо за собствениците на градини: обилно поливане! За да предотвратите прекалено големи разходи за вода, трябва да помислите как да пестите вода в градината.
Въпреки че повечето по-големи градини вече имат резервоар за дъждовна вода, на много места цветя, храсти, дървета и живи плетове все още се поливат с чешмяна вода. В зависимост от текущата цена на водата, това може бързо да стане скъпо.
9 практични съвета за пестене на вода
Още: Градинарите препоръчват тези 4 трика - доматите им оцеляват дори при 40°C
1. Използвайте пръскачки за тревни площи в точното време
Поливането на градината ви в точното време всъщност може да спести вода. Проучванията показват, че когато поливате моравата си по обяд, до 90 процента от водата се изпарява неизползвана.
Сутрин и вечер са по-подходящи за поливане. Тогава изпарението е най-ниско и водата достига до мястото, където наистина е необходима: корените на растенията.
2. Не косете тревата твърде късо
Още: Най-подходящият момент за подрязване е СЕГА – не пропускайте тези 8 растения
Зелената морава се нуждае от много вода, особено когато се коси близо до струпването. Затова през горещите летни месеци настройте височината на косене на косачката по-висока и ще трябва да поливате по-рядко.
3. Спестете вода чрез мулчиране в градината
Много съвременни косачки за трева могат да косят и събират трева, както и да я мулчират. Това оставя окосената трева ситно нарязана и оставена върху тревата, като по този начин намалява изпарението.
Слой от кора и мулч също задържа влагата в почвата около многогодишните лехи или под дървета и храсти. Специалните мулчиращи фолиа също помагат за пестене на вода в зеленчуковата градина. Покритието създава постоянен климат под фолиото, което е от полза за растенията и значително намалява изпарението.
Още: Колтуците – дилемата, която може да ви струва цялата реколта
4. Изберете подходящи растения
Засаждайте особено жадни за вода растения като хортензии и рододендрони само на частично засенчени места. Те просто биха изсъхнали на сухи и слънчеви места. На много горещи места на пълно слънце трябва да засаждате само много здрави степни или алпинеуми, които оцеляват с малко вода.
Дълбоко вкоренени растения като лаврово дърво, тис, рози или лупина черпят вода от долните слоеве на почвата по време на сухи периоди. Ето защо, особено при избора на дървета и храсти, си струва да се консултирате с местен разсадник, преди да планирате засаждането.
5. Използвайте дъждовна вода, за да пестите вода
Още: Слънцето пече, а тревата жълтее? Ето как да запазите моравата си зелена въпреки жегите
Събирането на дъждовна вода има дълга традиция в градините: с ниската си pH стойност, дъждовната вода е по-добра за рододендроните и блатистите растения от чешмяната вода, която често е варовита.
За малки градини е по-добре да се използва варел за дъждовна вода, докато за по-големи градини цистерните с капацитет от няколко хиляди литра са разумна инвестиция.
6. Окопаването спестява поливане в градината
Редовно обработвайте зеленчуковите си лехи с мотика и култиватор. Това контролира растежа на плевелите и предотвратява бързото изсъхване на почвата. Тези инструменти разрушават фините водни канали в горния слой на почвата, като по този начин намаляват изпарението. Подходящо време за работа е след продължителни валежи, когато почвата е абсорбирала особено голямо количество вода и повърхността е затлачена.
Още: 5 фатални грешки при поливане в горещите дни – ето как да ги избегнете
7. Поливайте растенията в кореновата област
Когато поливате цветни лехи, не използвайте тънък спрей; вместо това, поливайте растенията директно в кореновата зона, когато е възможно. Избягвайте да поливате цялото растение, тъй като водата ще се изпари от листата и ще причини изгаряния или гъбични инфекции. По-рядкото, но обилно поливане ще продължи по-дълго от рядкото поливане.
8. Балконски кутии с резервоар за вода
Особено през лятото водата се изпарява бързо, което прави ежедневното поливане често досадно и неустойчиво. Саксиите за цветя с вградени резервоари за вода осигуряват на балконските растения постоянно количество вода през целия ден.
Още: Никога не правете това в градината през ЮЛИ – 9 грешки с фатални последици
Това намалява разхищението на вода и ви спестява време. Индикатор за нивото на водата показва кога е необходимо доливане. Като алтернатива, конвенционалните саксии могат да бъдат оборудвани с водозадържащи постелки или специални гранули.
9. Изберете правилно саксиите за цветя
Въпреки че неглазираните теракотени саксии изглеждат много привлекателно на вътрешни дворове и балкони, глинената им повърхност позволява и изпаряването на много влага. Охлаждащият ефект е полезен за растенията, но също така увеличава сметката ви за вода.
Ето защо, ако искате да пестите вода, засадете влагоемки саксийни растения в остъклени керамични саксии. Като цяло, трябва да се уверите, че избирате саксии и контейнери, достатъчно големи за балкони и вътрешни дворове, така че почвата да не изсъхва веднага в топлите дни.
Още: Никога не правете това при подрязване на доматите – ще съсипете реколтата