Спасете градината си от брашнеста мана с тези изпитани методи

22 май 2025, 15:25 часа

Брашнестата мана е непокорен гъбичен патоген, който може да опустоши градината ви! Тя превръща здравите зелени листа в сиви, бели и мъхести. Въпреки че някои инфекции са очаквани, можете да смекчите разпространението им с тези съвети от опитни градинари.

Професионални съвета за справяне с брашнеста мана

  • Подрязване на заразени листа

Още: Цветя във въздуха: Топ растения за красиви висящи кошници

Подрязването на заразените листа помага за премахване на най-големите източници на спори. Без големи, заразени петна, които да са източници на спори, болестта не може да се разпространи по въздух върху близките градински растения. Ще намалите риска от по-нататъшни инфекции в градината.

Въпреки че резитбата е ефективна за премахване на заразените листа, тя може да не работи добре като самостоятелно решение. Комбинирайте я с други методи като мулчиране, поддържане на разстояние между растенията и редовно поливане. Прекомерната резитба може да отслаби растенията ви, така че да им липсва енергията да виреят и да дадат голяма реколта.

  • Дезинфекцирайте градински инструменти

Санитарните условия са ключови за намаляване на по-нататъшни инфекции! Когато подрязвате заразено растение, спорите могат да попаднат върху ножиците ви и да се залепят за частите му. Докато подрязвате други растения, вие разпространявате спорите върху раните им и рискувате да ги заразите.

Още: По-малко е повече: Защо трябва да се прореждат плодовете в овощната градина

Лесен начин да дезинфекцирате инструментите си е с медицински спирт. Използвайте смес с 90% алкохолно съдържание или повече и намажете с нея всички метални части. Оставете да се изпари и изсъхне, след което продължете с резитбата. Дезинфекцирайте инструментите след като направите разрези на всяко ново растение, преди да преминете към друго.

  • Почистване на отломки

Както бе споменато по-рано, градинските отпадъци са мястото, където спорите на плесента зимуват. Когато почистите тези отпадъци, намалявате шансовете за наличие на болестта във вашия двор. Мъртвите листа, стъбла и плодове са възможни места за зимуване. Отстранете ги през есента, за да предотвратите появата на спори през пролетта.

Можете да премахнете градинските отпадъци, използвайки няколко различни метода. Горещото компостиране е едно от решенията, които можете да направите в задния двор. Компостната купчина достига високи температури, които убиват презимуващия патоген. Можете също така да заровите отпадъците на около 30 см дълбочина под земята, за да ги оставите да се разлагат, за да не се виждат.

Още: Забравен метод от миналото: Най-лесният начин за богата реколта от картофи

  • Смяна на методи за напояване

Някои методи за поливане могат да причинят повече вреда, отколкото полза! Използвайте кой метод е най-подходящ за вас и вашата градина. Понякога поливането отгоре е единственото жизнеспособно решение за вашето пространство. Макар и удобно, то е и добър механизъм за разпространение на брашнеста мана.

Поливането отгоре води до падане на капчици върху растенията. Капчиците могат също така да разпръснат почвени частици върху листата, а почвата има потенциал да разпространи болести по растенията. Застоялата вода върху листата създава влажна среда, благоприятстваща растежа на гъбички.

  • Дайте на растенията достатъчно място

Още: 7 градинарски задачи, които умните градинари вършат още в началото на лятото

Разстоянието е ключово за предотвратяване на разпространението! Както насоките за засаждане, така и правилната резитба гарантират наличието на въздушни канали в градината. Тези въздушни пътища гарантират, че листата не са струпани и прераснали; колкото по-гъсти са те, толкова по-вероятно е да разпространят спорите една върху друга.

След засаждането някои растения може да изместят други. Подрежете многогодишните си билки, премахнете плевелите и отрежете клоните, които дават сянка и висят над лехите ви. С редовен въздушен поток, вашите зеленчуци и плодове ще процъфтяват от пролетта до есента.

  • Увеличете нивата на светлина

Светлината е от решаващо значение за здравите растения! Без нея, патогените на плесента се разпространяват бързо и лесно от вид на вид. Частичната и пълната сянка са благоприятни условия за разпространение на спори. Спрете да навредят на вашите нежни едногодишни растения, като ги облъчите със слънчева светлина.

Още: Само хитрите градинари правят този жив плет с ядливи плодове

За най-добри резултати се уверете, че вашите слънцелюбиви растения имат достъп до пряка слънчева светлина, преди да се появи това състояние. Ако се появят прахообразни петна, увеличаването на нивата на слънчева светлина може да помогне за предотвратяване на по-нататъшното им разпространение.

  • Добавете мулч

Мулчът покрива почвата, така че как може да предотврати разпространението на плесен? Когато поставите слой мулч, той покрива почвата и всички гъбични спори върху нея. Покриването им предотвратява попадането им върху листата, когато поливате двора си.

Всеки мулч ще свърши работа, стига да се състои от органична материя и да се разлага добре в земята. Компост, листна плесен и слама са някои подходящи варианти. Други възможни мулчове включват дървени стърготини, паднали листа и окосена трева.

Още: 6 неща, които ще помогнат на розите да растат по-бързо и да цъфтят обилно

  • Извличане на излишния тор

Торът подхранва растенията, но твърде много от него може да причини проблеми с растежа! Прекомерните количества тор, особено богатите на азот, могат да причинят прекомерен растеж на листата, което е благоприятна почва за развитие на брашнеста мана.

Ако подозирате, че почвата ви има твърде много тор, опитайте да го извлечете с постоянна струйка вода. Настройте маркуча на ниско налягане и го поставете върху почвата, така че водата да се движи през земята. След час-два водата би трябвало да е изтеглила достатъчно азот от мястото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес