Ако планирате да създадете жив плет в градината си за уединение или визуална привлекателност, можете да изберете растения с ядливи плодове. Превърнете идеята си за жив плет в един от поредица малки овощни дървета, ядки или храсти, но също и зеленчуци, които имат ядливи плодове.
На какво разстояние се сади фотиния за жив плет
Ядливите градини стават все по-популярни, така че е добра идея да включите растения с такива плодове в ландшафта и да ги превърнете в живи огради. Отглеждането на жив плет от такива растения има допълнителен бонус, не само заради вкусните плодове, но и ще служи като жив плет за уединение.
Освен това е необходимо по-малко място, защото резитбата гарантира, че клоните се разпростират само на две страни, а друго предимство е, че плодовете получават много слънчева светлина и топлина.
Още: Глициния в двора: Красота и сила, които изискват контрол
Избор на растителни видове
При избора трябва да се обърне внимание на височината на растението, а дърветата трябва да са нискорастящи с ниски клони. За да се спестят пари от попълване или подмяна на съществуващи растения, ако някое от тях бъде унищожено, е необходимо да се изберат растения, които се размножават лесно. Има и растения с бодли , които осигуряват допълнителна защита, особено от животни.
Когато отглеждате жив плет от овощни дървета, трябва да прецените дали искате да засадите един вид или да смесите няколко. Въпреки че засадените растения от един вид изглеждат по-спретнати и по-равномерни, смесените видове са по-привлекателни поради различните форми, текстури и цветове, но също така и по-големия избор от ядливи плодове. Също така, като избирате различни сортове, вие осигурявате кръстосано опрашване .
Въпреки че живият плет може да се подрязва до подходящата височина, повечето ядливи живи плетове ще изглеждат най-добре и ще дадат най-много плодове, ако им се позволи да растат до естествената си височина. Ето защо, когато избирате видове, имайте предвид естествения им размер спрямо размера, който би ви подхождал на мястото, където искате да ги засадите.
Още: Само така е правилно да се подреже жив плет
Засаждане на ядлив жив плет
Най-доброто време за засаждане е, когато растенията са в период на покой, и се препоръчва през зимата, когато условията позволяват, или в началото на пролетта. Почвата трябва да се почисти от плевели, да се изкопае ивица пръст с ширина от един до три метра, в зависимост от вида на засажданото растение, и може да се добави компост към почвата, за да се подобри нейното плодородие.
Изграждане на жив плет: Видове храсти и съвети за отглеждането им
Плодовите храсти могат да се засаждат на много близки разстояния, но все пак е важно да се избягва твърде гъстото засаждане . Младите растения може да изглеждат рядко насаждани в началото, но това е далеч за предпочитане, отколкото да ги засаждате твърде близо едно до друго и да имате издължени растения, които се борят за светлина и хранителни вещества. Когато купувате разсад от разсадници, можете да проверите препоръчителното разстояние за всеки вид растение.
Предложенията за дървета включват ябълка, череша, кестен, нар, смокиня, глог, слива, праскова и дюля. Храсти, които можете да оформите в жив плет, включват къпини, арония, боровинки, бъз, червени боровинки, цариградско грозде и къпини. Маслини, ананаси, лимони и фейхоа се засаждат като ядливи живи плетове в по-топъл климат.
Още: 3 вечнозелени храста, които ще ви защитят от любопитните съседи
Докато по-голямата част от вниманието при ядливите живи плетове е насочено към плодовете, не забравяйте зеленчуците и ядките . Аспержите и царевицата образуват гъст ред, който може да блокира лятната гледка, но и да осигурява плодове. Също така, ядковите храсти като лешниците създават атрактивен жив плет.