Ще забравите за оскъдния августовски цъфтеж на розите благодарение на една доказана градинарска техника. Правилното торене през юли крие ключа към образуване на пъпки.
Торене на розите през юли за пищен цъфтеж през август: Как се прави
Много производители на рози активно подхранват храстите си през пролетта, но забравят за критично важния юлски етап. Именно сега се образуват цветни пъпки, които ще се отворят в целия си блясък след няколко седмици. Основната тайна се крие в промяната на хранителния състав на торовете. Азотът, който стимулира растежа на леторастите и листата, сега избледнява на заден план. На преден план излизат калият и фосфорът в лесно смилаема форма.
Поливане на розите: Кога е най-добре да се прави
Калият е отговорен за образуването на големи, устойчиви на атмосферни влияния пъпки и техния наситен цвят. Фосфорът укрепва кореновата система и насърчава узряването на дървесината преди зимата.
Идеалният избор би бил специализиран есенен тор за рози с високо съдържание на калий. Монокалиев фосфат или калиев сулфат, допълнени със суперфосфат, също биха били чудесни.
Ролята на магнезия не бива да се пренебрегва, особено в леки песъчливи почви. Магнезият участва във фотосинтезата и придава на листата здравословен тъмнозелен цвят, което косвено влияе върху качеството на цъфтежа.
Торенето трябва да се извърши не по-късно от средата на юли. Твърде късното приложение може да провокира растежа на млади издънки, които няма да имат време да узреят преди студеното време.
Розите ще започнат да растат 2 пъти по-бързо, ако ги поливате с този тор
Преди прилагане на гранулирани торове, почвата около храста трябва да се полее добре. Това ще предотврати евентуални изгаряния на корените и ще ускори разтварянето на хранителните вещества.
Течните торове действат по-бързо и по-ефективно в горещо време. Торът се разрежда съгласно инструкциите и се прилага под корена върху влажна почва, като се избягва контакт с листата.
10-14 дни след кореновото подхранване е полезно да се извърши листно подхранване на листата на розите. Разтвор на калиев монофосфат в слаба концентрация се абсорбира добре от растението.
Резултатът от грижите през юли ще се види през август в обилна вълна от цъфтеж. Пъпките ще бъдат по-големи, а цветовете им ще бъдат по-интензивни и по-ярки, отколкото в началото на лятото.
Розовите храсти ще демонстрират не само буен цъфтеж, но и повишена устойчивост на болести. Здравите растения, добре подготвени за зимата, са естествен резултат от правилната грижа през юли. Не пренебрегвайте грижата за розовите храсти точно през този период - тя ще ви се отплати с пищен августовски цъфтеж и здрави растения следващата пролет.
Листата на розите пожълтяват: Задължително направете това