Ако вече сте се опитвали да се грижите за орхидеи , ще знаете колко специфична трябва да бъде средата им за отглеждане. Същото важи и за торенето на орхидеи. Твърде много тор и ще получите увяхваща орхидея, а неправилните съставки и няма да пожънете ползите от подхранването им. В същото време, липсата на тор понякога може да попречи на способността им да процъфтяват.
Защо хитрите градинари поливат орхидеята с прясно мляко
Въпреки че предлаганите в търговската мрежа торове за орхидеи предлагат хранителните вещества, от които тези стайни цветя се нуждаят, може да бъде много по-удовлетворяващо да си направите собствен тор за орхидеи. Освен това, този подход „направи си сам“ ви позволява да променяте съставките, в зависимост от нуждите на вашата орхидея.
Лесна рецепта за тор за орхидеи
Още: 3 ключови стъпки, които трябва да знаете, когато поливате орхидеи
Има определени основни растителни хранителни вещества, от които орхидеите се нуждаят повече от други, и това влияе върху това, което използвате, за да си направите собствен тор за орхидеи:
„Орхидеите се нуждаят от азот за нови листа, фосфор за цъфтеж, калий за силни корени и имунитет, плюс малки дози магнезий и калций за лъскав и устойчив растеж“, обяснява Ануп Муталик, основател на House Plants Nook .
Поради тази причина предлагаме да използвате следните съставки за рецепта за тор за орхидеи „Направи си сам“:
Утайка от кафе, за азот
Още: Какви суеверия има за орхидеята?
Меласа, за калий
Оризова вода, за нишесте и енергия
Мляко, за калций
Английски соли, за магнезий
Още: Избършете листата на орхидеята с това и ще се изненадате от резултата
След това можете да започнете да смесвате съставките:
„Препоръчвам да смесите една супена лъжица мляко, една супена лъжица използвана утайка от кафе и една чаена лъжичка английска сол“, казва Ануп.
Използването на утайка от кафе директно върху орхидеи може да доведе до образуване на паста, която рискува да задуши корените, което води до гниене на корените им . Ето защо смесването им с тор е по-добър вариант.
За да цъфти отново една орхидея и за да продължи да цъфти по-дълго, тя се нуждае от много фосфор и калий. Тук се намесва меласата – тъмен сироп, страничен продукт от рафинирането на захарта.
Още: Хитрите градинари торят орхидеята с лук за буен цъфтеж
Той е особено богат на калций, магнезий, желязо и калий и осигурява енергия, стимулирайки полезната микробна активност. Добавете около една чаена лъжичка меласа към вашата смес.
Накрая, за да смесите съставките си и да им придадете водна основа, необходима за течните торове, използвайте оризова вода върху орхидеи . Това е просто вода, останала от варенето на ориз. Тя е богата на нишесте, витамин B и други хранителни вещества, които подпомагат растежа на орхидеите.
Ануп препоръчва да използвате един галон (около 4 литра), като смесите сместа с други съставки. „Оставете да престои няколко часа, прецедете и прилагайте на всеки две или три седмици по време на активен растеж“, казва той.
Торене на орхидеи: ключови факти, които трябва да знаете
Още: Как да се преборим с листните въшки по орхидеите
Има няколко неща, които трябва да знаете за подхранването на орхидеи, когато си правите собствен тор за орхидеи. Най-важното е колко често да ги торите с вашата смес „направи си сам“.
Както бе споменато по-горе, най-добре е орхидеите да се торят само на всеки няколко седмици по време на активния им растеж. Твърде много тор може да пренасити и изгори корените, което да доведе до проблеми като пожълтяване на стъблото на орхидеята и/или дори смърт на растението.
„Препоръчвам също така да промивате месечно с чиста вода, за да отстраните натрупването на соли“, казва Ануп. Това включва наливане на вода върху почвената смес на вашата орхидея, докато водата се оттече от дренажните отвори в саксията.
Не забравяйте да спрете да подхранвате орхидеята си и през есента и зимата. Това е периодът на покой на растението, когато не расте активно. В резултат на това то не абсорбира толкова много хранителни вещества и торът може да пренасити или изгори корените през този период. Поради тази причина е необходимо да намалите поливането на орхидеята през зимата.