Възможно ли е засаждане на кайсия от костилка?

09 май 2025, 07:55 часа

Кайсиите са едно от малкото дървета, които могат да се отглеждат от костилка. Като цяло е просто, но има някои нюанси, които трябва да се вземат предвид. Разбира се, можете да си купите разсад от кайсия, но, първо, това не е евтино удоволствие, и, второ, не можете да познаете сорта - често дори градинските центрове се заблуждават.

Дърветата, отгледани от костилка, не струват нищо и дори ако порасне „диво“ дърво, винаги можете да го ашладисате с добър сорт.

И друг голям плюс е, че кайсиите, отглеждани от костилки, са по-непретенциозни. Те са свикнали с вашия район от ранна възраст, което означава, че ще издържат по-добре на климатичните условия. Така че си струва усилието.

Ще берете кайсиите в кофи, ако направите това през пролетта

Стъпка по стъпка инструкции за отглеждане на кайсии от семка у дома

Кайсиите, отглеждани от костилки, както всички сортови овощни растения, обикновено не наследяват родителските характеристики. Но, както показва практиката, в половината от случаите плодовете на такива дървета са дори по-добри от тези на родителската форма - по-едри, по-ароматни и по-сладки.

Вярно е, че втората половина от семената ще даде така наречените кайсии – диви форми. Плодовете им са по-дребни и имат груби влакна в пулпата. Но са чудесни за сладко и компоти, или могат да се сушат - получавате прекрасни сушени кайсии.

Събиране на костилки

По-добре е да вземете костилки от леко презрели плодове от дървета, които растат във вашия район.

Ако не можете да си набавите местни плодове, можете да си купите кайсии от пазара. Но е важно да се знае откъде идват.

След като семената са извадени от плода, те трябва да се измият с течаща вода, за да се отстрани останалата пулпа, и да се изсушат добре на сянка.

Добрата грижа за кайсиите, за да се радвате на БОГАТА реколта

Стратификация на костилките

За да покълнат костилките, е необходима стратификация, тоест те трябва да престоят известно време на студено. Като цяло е най-удобно да сеете семената през зимата, тогава няма да се налага да се занимавате. Но тук има опасност – мишките могат да изгризат костилките. Разбира се, по-безопасно е да ги засадите през пролетта. Но в този случай те ще трябва да бъдат стратифицирани.

За да направите това, трябва да поставите семената в контейнер с мокър пясък и да ги сложите в хладилника (не във фризера!) за цялата зима. И в края на април го засадете в разсадник. Докато костилките се стратифицират, пясъкът трябва постоянно да се навлажнява – важно е да не изсъхва.

Засаждане на костилката

Ако планирате да засадите костилките през есента, направете предварително бради за сеитба и се запасете със суха почва, с която да покриете семената. Защото семената трябва да се засяват в края на октомври - началото на ноември, след като земята е замръзнала.

Кайсиевите ядки трябва да се засаждат на дълбочина 5–6 см на разстояние 10 см една от друга. И върху насажденията трябва да ги мулчирате с торф, хумус или компост на слой от 7-10 см, за да предпазите посевите в случай на силни студове без сняг.

При засаждане през есента не всички костилки поникват - някои ще бъдат изядени от мишки, други ще замръзнат, трети ще изгният по време на размразяване, така че е необходимо да засаждате кайсиите с резерв. Но в крайна сметка ще ви останат най-издръжливите и растенията от тях ще растат здрави.

С какво се пръскат кайсиите след цъфтеж

При засаждане през пролетта има повече разсад, но част от разсада, най-слабите, обикновено замръзват през първата зима. Следователно, в този случай те трябва да се засяват с резерв.

Съвети за грижа за кайсии от костилки

Разсадът от кайсии е много деликатен, затова лехата за разсад трябва да се направи на защитено място, някъде близо до плевня или здрава ограда, която ще предпази растенията от студените северни ветрове през зимата.

Веднага щом се появят кълнове, препоръчително е младите кайсии да се покрият с пластмасови бутилки - те ще предпазят разсада от вредители и силни ветрове. Освен това, те ще бъдат ясно видими - няма случайно да ги оплевите или стъпчете.

Разсадът от кайсии трябва да се полива често, поне веднъж седмично. И е необходимо да се мулчира почвата около разсада - с хумус, компост или сено, така че влагата да се задържа по-дълго в почвата.

С какво е подходящо да се пръскат кайсиите?

Разсадът трябва да бъде пресаден на постоянно място през втората година, в средата на април. Пресадените растения също трябва да се поливат веднъж седмично, но само до средата на лятото. От средата на юли поливането на кайсиите е противопоказано. Първо, те могат да провокират втора вълна на растеж на издънки, които няма да имат време да узреят преди есента и ще замръзнат през зимата. И второ, кайсиите трябва да свикват със сухите условия, за да не се разглезят твърде много дърветата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес