Засаждането на домати заедно с билки е чудесен начин за оптимизиране на здравето и добива на растенията. Стратегическият подход към билките, които да засадите с домати, може да намали броя на вредителите, да привлече опрашители и дори да обогати почвата и да увеличи реколтата.
Най-добрите билки за отглеждане с домати
Доматите имат много растения-компаньони, включително билки, които изпълняват двойна функция. Те могат да осигурят някои от гореспоменатите предимства, като същевременно осигуряват вкусен спътник за вашите домати в кухнята.
Още: Как да отгледате броколи в градината си
- Босилек
Босилекът е класическа комбинация с домати, както в кухнята, така и в градината. Вкусовите профили се допълват взаимно в сосове за паста, пици и прости ястия като салата капрезе. И двата вида растат добре при сходни условия, включително пълно слънце и летни жеги. Използвайте босилека между редовете домати или в контейнери близо до доматените растения.
Освен това, ароматът на босилека отблъсква трипсите, които пренасят вируса на петнистото увяхване по доматите, и обърква молците, които снасят яйцата на доматените рогачи. Когато цъфти, босилекът привлича опрашители като пчелите.
- Магданоз
Още: Тънкости при сеитбата на краставиците
В градината магданозът, засаден близо до домати, привлича пеперуди лястовичари и е растение гостоприемник за техните яйца. Той също така привлича хофисти, хищници както на листни въшки, така и на трипси, които могат да увредят доматените растения.
Магданозът расте по-ниско от доматите и се нуждае от сянка в късния следобед, така че го засадете точно до домати или между редовете. Бързо и лесно се отглежда от семена.
- Мента
Като спътник в градината, ментата действа като отблъсква листни въшки, мухи и бълхи. Силната миризма на ментовите растения е приятна в градината, но тези вредители не я харесват. За най-добри резултати, берете или докосвайте ментовите растения често, за да освободите повече от аромата.
Още: 10-те най-неподходящи места за засаждане на домати – избягвайте ги на всяка цена
Едно от съображенията за отглеждане на мента в градината е, че тя расте и се разпространява агресивно. Най-добрият начин да се възползвате от нея като спътник на домати е да отглеждате мента в контейнери, поставени близо до зеленчукови лехи. Дори и с контейнери, следете ментата и премахвайте издънките, които се изкачват по краищата на саксиите или през дренажните отвори.
- Риган
Като съпътстващо растение, силният аромат на риган маскира миризмата на доматените растения, като държи вредителите далеч. Той привлича златокрилки, които са хищници на листни въшки, белокрилки и сочници.
Риганът расте близо до земята, така че можете да го засадите около доматите си, за да действа като жив мулч. Той ще помогне за спиране на плевелите и задържане на влагата в почвата.
Още: Успешен старт за доматите: От това зависи добрата реколта
Имайте предвид, че това може да ограничи растежа на билката поради намалената слънчева светлина, така че може да не расте толкова добре, колкото би расла самостоятелно. Риганът расте лесно от семена, но растежът често е бавен през първата година – така че засадете предварително за този период.
- Мащерка
Мащерката обича пълно слънце и предпочита почва, малко по-суха от тази на доматите, така че не я засаждайте директно под доматените растения в лехите. Можете да я отглеждате около доматените растения в контейнери, където мащерката ще може да се разлее по стените и да получи повече слънчева светлина.
Освен че действа като почвопокривно растение, мащерката предоставя и други ползи. Миризмата на мащерка отблъсква листни въшки, скакалци и листни цикади, и привлича опрашители и паразитни оси, които се хранят с рогати червеи.
Още: Глициния в двора: Красота и сила, които изискват контрол
- Градински чай
Градинският чай е чудесен кулинарен спътник за богати доматени ястия. Използвайте го в доматени супи, паста с печени домати или в сосове и ризото на доматена основа. Градинският чай се съчетава особено добре с домати и пармезан.
В градината градинският чай произвежда силен аромат, който отблъсква вредители като зелеви молци и морковени мухи. Оставете градинския чай да цъфти, за да привлечете паразитни оси, които се хранят с доматени рогови червеи. Цветовете ще привлекат и опрашители. Цветовете на градинския чай са годни за консумация и имат чудесен вкус в пресни салати със или без домати.
Засаждането на билки-компаньони е чудесен начин да извлечете максимума от градината си. Когато избирате билки-компаньони за доматени растения, получавате предимствата както в градината, така и в кухнята.
Още: Какво да сложите в дупката при засаждане на домати за богата реколта: Тайната е в този плевел