Тънкости при сеитбата на краставиците

21 май 2025, 12:00 часа

Краставиците са вкусни – особено когато сте ги отгледали сами. Освен това са много лесни за отглеждане от семена. Просто трябва да разберете, че има два основни вида – оранжерийни и открити растения. Всеки от тях изисква различно третиране, за да се получи добра реколта.

Можете да отглеждате краставици, независимо от това с какво място разполагате. Ето как успешно да отглеждате краставици в саксии, торбички за отглеждане или директно в земята.

Кои са двата основни вида краставици?

Още: Торене на краставиците: Това е любимият тор на мързеливите градинари

Има два основни сорта краставици: оранжерийни и открити. Оранжерийните краставици дават дълги, гладки плодове, подобни на тези, които можете да намерите в супермаркета. Тези растения не се нуждаят от опрашване - всъщност трябва да премахнете всички мъжки цветове, за да предотвратите опрашването, в противен случай плодовете ще станат горчиви. Можете да закупите изцяло женски хибридни сортове F1, като например краставица „Bella“, така че това да не е проблем.

Как оцетът помага за бърз растеж на краставиците?

Междувременно, сортовете за открито се наричат ​​гребенови краставици. Те са по-къси, по-плътни и имат по-груба кора. Те се нуждаят от опрашване, тъй като произвеждат мъжки и женски цветове. Но това обикновено не е проблем, тъй като насекомите най-вероятно ще се справят с това вместо вас!

Как се отглежда краставица от семе?

Кога да засадите семената на краставиците си зависи от това къде планирате да ги засадите. 

Още: Хитър трик, с който ще ускорите покълването на краставиците

Семената на краставиците трябва да се засяват в размножителен апарат между март и април. Но можете да започнете през февруари, ако оранжерията ви се отоплява, и през май до юни, ако планирате да сеете семената директно на открито.

Посейте семената на краставицата настрани на дълбочина 1 см в саксии с диаметър 7,5 см с добре дрениращ се компост за посев на семена. Поставете саксиите в саксия за размножаване или ги затворете в найлонов плик при температура 20°C, докато покълнат. Това обикновено отнема само 7-10 дни.

След като покълнат, можете да ги преместите на светъл перваз на прозореца и да ги отглеждате там, докато станат достатъчно големи, за да бъдат пресадени. Няколко неща, които трябва да имате предвид:

Поддържайте компоста влажен, но не мокър

Още: Защо краставиците пожълтяват и как да решите проблема?

Пазете ги от пряка слънчева светлина – разсадът от краставици може да бъде склонен към изгаряне

Опитайте се да не повредите корените, когато ги пресаждате.

Как да отглеждаме краставици в оранжерия

Насърчаването на изкачването на краставиците в оранжерия води до по-добри добиви.

Още: Как да засадите краставици в градината: На какво разстояние, на каква дълбочина и какво да сложите в дупката

Ако оранжерията ви се отоплява, можете да засадите младите растения в края на март. Ако не е, изчакайте до края на май. Поддържайте почвената смес влажна – тук важи правилото „често и по малко“.

Как засаждате оранжерийни краставици?

Засадете по две растения краставици във всяка торба за отглеждане или на разстояние 45 см едно от друго.

Как се грижите за оранжерийни краставици?

Още: Билката, която само опитните градинари слагат в дупката при засаждане на краставици

Поддържайте оранжерията топла и влажна, като редовно пръскате или овлажнявате пътеките. Може да се наложи да преградите растенията, за да ги предпазите от изгаряне в много горещи дни, а малко течен тор на всеки две седмици ще е достатъчен.

Ако насърчавате растенията да се катерят, ще получите по-добри добиви. Затова обучете основните издънки да се катерят по вертикална пръчка или връв и след като достигнат края на опората си, прищипете точката на растеж на върха на растението. Прищипете края на всеки страничен издънка, след като плодът започне да се развива, оставяйки по два листа след всеки плод. Това помага да се насърчи появата на повече странични издънки, което ще доведе до по-големи реколти от краставици.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес