Ще преглеждат безплатно за болест на Паркинсон в цялата страна (ГРАФИК)

4278
Ще преглеждат безплатно за болест на Паркинсон в цялата страна (ГРАФИК)
Снимка: healthpr.bg

Хората с вече установена паркинсонова болест ще имат възможност за безплатен преглед при невролог от 20 ноември 2020 г. в рамките на кампанията „Върни си контрола над Паркинсона“Тя ще се проведе в лечебни заведения в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Русе и Стара Загора.  Инициативата е на Българското дружество по неврология (БДН) и Националната организация на хората болни от късен Паркинсон.  

 

Пациентите ще могат да записват своя час на телефон 0894 293 100 за цялата страна. Преглед може да се запише до края на месец ноември, а самото му провеждане ще се уточнява съобразно епидемичната ситуация и графика на лекарите. Прегледите ще се осъществяват при стриктно спазване на всички противоепидемични мерки и са организирани така, че да се избегне засичане на хора пред кабинетите.   

 

 

Телефонният номер ще бъде активен в рамките на кампанията, а цената за разговор е според индивидуалния тарифен план на всеки потребител със съответния мобилен операторНа посочения номер пациентите могат да получат допълнителна информация за провежданите в съответния град консултации и да зададат своите въпроси.  

 

Паркинсоновата болест е прогресивно неврологично заболяване, което засяга над 6 милиона души по света. Броят на болните в България е около 12 000 - 13 000 души. 10% от тях или над 1200 са в тежък стадий на болестта. Треморът, сковаността в мускулите, забавянето на движенията, промяната в походката и влошеното обоняние са сред първите симптоми на заболяването. 

 

Повече информация за неврологичните консултации и заболяването може да намерите на www.parkinson.bg и във фейсбук страницата Живот с Паркинсон“.  

 

За допълнителна информация и въпроси: 

Health PR 

Анна Ботинова - 0888 345 026 ; a.botinova@healthpr.bg 

Вяра Станева -  0886 516 705; v.staneva@healthpr.bg 

 

  

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ 

 

  • Паркинсоновата болест е прогресивно неврологично заболяване, което засяга над  
    6 милиона души в света. 


  • Тя се нарежда на 2-ро място по честота сред невродегенеративните заболявания в глобален мащаб след болестта на Алцхаймер. 


  • Несръчност на едната ръка, промени в почерка и загуба на обоняние издават рано болестта. 


  • Заболяването засяга главно мъже и жени над 50 години, но все повече застрашава и по-млади хора.  


  • Специалистите са единодушни около факта, че паркинсоновата болест се „подмладява” и засяга и хора в активна възраст. 


  • По-често боледува бялата раса, като болестта засяга 1.5 пъти повече мъжете 


  • Средно 10 години от началото на заболяването се навлиза в напредналата форма на заболяването, а в последния стадий – след още 3-4 години.  

  • Според епидемиологични данни броят на болните в България е около 12-13 000 души. Над 1 200 от тях или 10% са в тежък стадий на болестта.  


  • Причините за паркинсоновата болест са все още неизвестни. Дълго се е смятало, че роля имат някои фактори от околната среда, сред които хербициди и пестициди, но все още науката няма точен отговор дали е така.  


  • В повечето случаи паркинсоновата болест не е наследствена. Въпреки това е установено генетично предразположение към болестна форма близка до болест на Паркинсон. Съществуват малък брой случаи, при които мутации на определени гени причиняват Паркинсон. 


  • Лекарствата облекчават симптомите на заболяването, но при приблизително 10% от страдащите болестта прогресира до момент, в който контролирането на моторните симптоми чрез прилагане на конвенционални терапии става много трудно или дори невъзможно. 


  • За болните в късен стадий съществуват модерни терапии, които могат да облекчат състоянието им, но те трябва да бъдат избирани и прилагани с индивидуален подход 


  • Диагностиката на пациентите в прехода към късна паркинсонова болест е от изключителна важност, за да запазят качеството си на живот, като приложат терапии, с които да забавят развитието й. 


  • В България разполагаме с всички възможности за добър контрол на заболяването, които се прилагат и в чужбина. Терапията за късна паркинсонова болест се заплаща изцяло от здравната каса. 

 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕ:

Колко витамин С има в 100 гр кисело зеле

Защо какаото е полезно за жените над 50 години

Лекар: Това е перфектният момент за пиене на кафе

3 естествени начина за подпомагане работата на щитовидната жлеза

Масло от коприва – за какво е толкова полезно?

Най-добрата салата за сърцето и кръвоносните съдове

Опасните последици от сънната апнея, които не бива да подценявате

Домашни средства против алергии, които работят безотказно

Необичайни симптоми на менопауза: Трябва ли да се тревожите?

Отслабване до лятото - 3 грешки, които НЕ трябва да правите

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com