Експерти препоръчват да се въведе електронна рецепта до края на годината
Според техен експертен доклад "Предложение за рационална лекарствена политика", представен в БТА, препоръчително е повишаване на процента на реимбурсация на лекарствата за сърдечно-съдови заболявания и провеждане на широка кампания в полза на употребата на генерични медикаменти.
Съсловието на личните лекари у нас застарява
Съсловието на общопрактикуващите лекари застарява. Средната им възраст в страната вече е 60 години. Това съобщи доц. Любомир Киров, пре...
В доклада се изследват разходите на НЗОК за медикаменти за четири групи заболявания (сърдечно-съдови, онкологични, диабетни и ревматоидни) за периода 2014 - 2016 г., като се поставя акцент върху диспропорционалното им реимбурсиране.
През 2016 г. над 2.5 млн. здравноосигурени лица са били лекувани с оригинални лекарства, за които НЗОК е платила над 535 млн. лв. или208 лв. на човек. В същото време близо 3.9 млн. здравноосигурени лица са били лекувани с генерични медикаменти за които НЗОК е платила близо 97 млн. лв. или 25 лв. на човек, изтъкна Аркади Шарков, автор на доклада. Лечението с оригинални лекарства обхваща 1.5 пъти по-малко пациенти, но струва 5.5 пъти повече, изтъкна той.
При злокачествените заболявания в следствие на генерично навлизане и употреба има понижение на разходите за лечение на едно лице от 664.61 лв. през 2014 г. до 541.28 лв. през 2016 г. или спад от 18.6%, отбеляза още експертът. Там, където лечението е изцяло с генерични лекарствени продукти разходите за здравноосигурено лице намаляват с близо 55%, същевременно разходите за лечение с оригинални продукти се увеличават с 6%.
Експертите от ЕКИП са категорични, че провеждането на прогенерична политика би довело до спестяване на около 5 млн. лв. , според изчисленията им за 2016 г. за 11 лекарствени групи.
БСП се обръща към Конституционния съд заради бюджета на НЗОК
Народни представители от ПГ на „БСП за България” ще внесат в Конституционния съд искане за обявяване на противоконституцион...
Една от водещите причини за смъртност в страната са сърдечно-съдовите заболявания и следва да се обърне особено внимание на достъпа до лекарства за тях, подчерта още Шарков. Той посочи, че предотвратимата смъртност в България през 2014 г. е на ниво от 289 на 100 000 души население, а средното ниво за ЕС е от 126 на 100 000 души население.
Средните нива на реимбурсиране на лекарствените продукти за сърдечно-съдови и мозъчно-съдови заболявания у нас е на ниво от около 33%, докато останалата част се доплаща от пациентите. Допълнително утежняващо обстоятелство е, че реалното реимбурсиране е още по-ниско, което увеличава финансовата тежест за пациентите, изтъкна още авторът на доклада. Между 20 и 30% е финансирането от касата и около 70% се доплаща от пациента, а преобладават пациенти над 60 годишна възраст с ограничени финансови възможности.
Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
Коронавирусът в България: Сериозен скок в процента на положителните проби
Проф. Кантарджиев очаква подварианта BA.5 на Омикрон да доминира през юли
Коронавирусът в България: Заразените се увеличават, расте и процентът на положителните тестове
Държавните болници имат 600 млн. лв. задължения, просрочията са над 100 млн.
Д-р Илиев: Омикрон ВА.5 е много заразен
Спира системата за онлайн регистрация за ваксинация срещу COVID-19
Без особена промяна в данните за коронавируса, настанените в болници се увеличават
Онлайн системата за ваксинации срещу COVID-19 спира временно, докато новите случаи растат
Здравното министерство излезе с препоръки за маймунската шарка
Редактор:
Милена Славкова
Етикети: НЗОК електронна рецепта Министерство на здравеопазването