Епидемиолог: Има риск за пробив на морбили в България

5999
Епидемиолог: Има риск за пробив на морбили в България
Снимка: iStock

Епидемиологът д-р Христиана Бацелова бе гост в предаването "Тази събота" по bTV и коментира актуалната здравна тема за първия случай на морбили у нас, за който бе съобщено на 12 април.

"По данни на Националния център по заразни и паразитни болести нашият ваксинационен обхват срещу морбили е под 95% на първата доза, което си е риск от пробив на вируса. Притеснява ме от кого се е заразило това дете и къде. Нямам информация дали е пътувало в чужбина. Ако не е пътувало, това значи, че се заразило от някого в България и има и други случаи.", каза тя.

По-късно през деня в ефира на NOVA доц. Ангел Кунчев също коментира случая с детето с морбили: "Не съм 100% сигурен дали говорим конкретно за тази болест. Доста са противоречиви изследванията, които бяха направени. По-добре да приемем, че е морбили и да вземем всички мерки. Следващата седмица изтича максималният инкубационен период от 21 дни. Ако дотогава не възникне нов случай, значи сме се справили. Открити са всички контактни на детето. То не е пътувало в чужбина, било е в известен ски курорт, където има доста чужденци".

Още: Ангел Кунчев: Ръст на случаите на коклюш в страната

Задължителна ваксинация 

"Ваксината срещу морбили е в задължителния имунизационен календар. Опасното е дали има деца, които са вписани като ваксинирани, а всъщност не са", каза още Бацелова, визирайки "фалшивите" ваксини на деца, чиито родители не желаят да ваксинират децата си, но представят документи за това (с помощ и на лекари), за да може децата им да посещават ясла и детска градина.

Снимка: iStock

"Първата доза в България се поставя на 13-месечна възраст и има ефективност 93%, което не означава, че едно ваксинирано дете е предпазено само на 93%, а означава, че грубо казано 93% от ваксинираните ще имат пълната максимална защита от разболяване. Затова е необходимо поставяне на втора доза, тя вече има 97% ефективност, което все пак значи, че има 3% от ваксинираните, които биха могли да се разболеят. Това са индивидуални особености на имунната система и хора, които не отговарят по някаква причина на имунизацията, те са изключително малко", допълни още д-р Бацелова в ефира на bTV. По думите ѝ е важно как се съхранява живата морбилна ваксина, тъй като е възможно тя да стане неефективна.

Още: Морбили все още тормози Румъния

Какви са симптомите на морбили

Снимка: iStock

"До към трети-пети ден има неспецифична симптоматика – висока температура, хрема, кашлица. Към втори-трети ден могат в устната кухина да се появят много характерни петна и към трети-пети ден се появява характерният обрив, който е много ситен и започва обикновено от главата.

Още: Дребната шарка в Европа набира скорост

В първите дни е характерно и зачервяване на очите. Имали сме случаи, в които се бърка с алергична реакция и с дни деца не биват диагностицирани. Затова е важно заболяването да бъде разпознавано от лекарите", предупреди епидемиологът и направи важно уточнение, че хората, които са преболедували морбили, изграждат траен пожизнен имунитет.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Замърсители в лекарствата и риск от рак: Проф. Георги Чернев разказва за VI-тия конгрес на БДДХ

Софтуерен проблем спира плащанията от НЗОК: Фармацевти излизат на протест

Едва 1 нов случай на Ковид е открит за денонощие у нас

Здравният министър за коклюша: Внимаваме с посланията заради паниката, сегашната ваксина е слаба

Без нови случаи на коронавирус у нас за денонощие

Нов спад в броя на заразените с Ковид, само в две области има нови случаи

Безплатни ваксини за коклюш за бременните у нас

Образователният министър: Класовете в карантина заради коклюша са под 100

28-годишен болен от коклюш

Колко още ще се занимаваме с коклюша? Доц. Ангел Кунчев с отговор

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com