Специалист по медицинско право поставя под съмнение ефикасността на зеления сертификат срещу Омикрон

12 януари 2022, 09:46 часа • 13537 | прочитания

Здравните власти трябва да обсъдят доколко зеленият сертификат е ефективен на фона на разпространението на Омикрон. Данните от други държави, а и в България се случва, са за все повече пробивни инфекции при хората с две дози, каза по БНР адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право. Според нея трябва да се помисли дали сертификатът да остане в настоящия му вид.

Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ

Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве

„И дали въобще да продължи да служи като противоепидемична мярка или са необходими по-строги мерки, свързани със затваряне на някои обекти.“

Според Шаркова се наблюдава липса на контрол и на проверки на зелените сертификати.

„Преди седмица аз исках да посетя един ресторант, влязох, от входа сама си показах сертификата, тъй като нямаше никой, който да го изисква. Един сервитьор, който не носеше маска, заедно с колегите си – и те не носеха, каза – ние такива глупости не проверяваме. И аз се обърнах и напуснах ресторанта, тъй като това не го прави безопасен.“

Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж

Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар

За ваксинационния статус на депутати от „Възраждане“, огласен в разследване на бТВ Мария Шаркова поясни, че част от депутатите сами са посочили, че са ваксинирани, а за един е била съобщена подобна информация.

„Това действително са данни, свързани със здравния статус на едно лице, но тук сме в хипотезата на обществения интерес.“

За фалшивите сертификати за ваксинация и последващо желание на мнимите ваксинирани да си поставят ваксина Мария Шаркова каза:

„Това е доста трудно, когато веднъж си опитал да излъжеш системата.Подобни хора трябва да съдействат на органите на реда, за да се разкрива издаването на фалшиви сертификати. Това са хора камикадзета“, смята Шаркова, която обърна внимание и върху изкривяването на статистиката.

Още: Изписват още двама от пострадалите при трагедията в Кочани

Още: Перник остана без родилно отделение

Вече две години противоепидемичните правила се въвеждат със заповеди и това не става по най-удачния начин. Една заповед е променяна по 6-7 пъти, коментира Мария Шаркова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес