Музеят на природата и науката в Денвър, известен със своята колекция от динозаври, направи неочаквано откритие – вкаменелост на кост, намерена точно под собствения им паркинг, съобщава Асошиейтед прес. Тя е била открита при сондаж на 230 метра дълбочина. Дупката е изкопана за проучване на потенциала за използване на геотермална енергия за отопление на сградата.
Макар че на външен вид фосилът не е особено впечатляващ – прилича на шайба за хокей – самият факт, че е намерен на такова необичайно място, го прави изключително ценен. Вероятността да бъде открит точно там е изключително малка.
Още: Новооткрити вкаменелости в Аризона хвърлят светлина върху живота по времето на първите динозаври
На какъв вид динозавър е откритието?
Работниците в музея се опитват да разберат вероятността да бъде улучен динозавър през дупка, широка около 5 см, дори в регион с доста голям брой подобни вкаменелости.
„Намирането на динозавърска кост в земните недра е все едно да улучиш дупка от Луната. Невероятно е и супер рядко“, заяви Джеймс Хагадорн, уредник в отдел геология в музея.
Само две подобни находки са открити в проби за сондаж в света, та какво остава за територията под музей за динозаври, смятат представители на институцията.
Предполага се, че прешленът е на малък растителнояден динозавър. Той е живял в късната креда, преди около 67,5 милиона години. Според учените, удар на астероид е сложил край на ерата на динозаврите преди около 66 милиона години.
Близо до костта в сондажа е намерена и вкаменена растителност.
Още: Уникално откритие: Нов вид динозавър с размерите на куче и невиждани досега черти
„Това животно вероятно е живяло в блатиста местност, която по онова време е била гъсто покрита с растителност“, каза Патрик О'Конър, куратор на отдел палеонтология в музея.
Сред откритията в областта през последните години са вкаменелости от тиранозавър рекс и трицератопс. Според О'Конър новият фосил е най-старата и дълбоко открита находка в Денвър, съобщава БТА.