Древният град Помпей бележи рекорд за посещаемост

15 февруари 2017, 09:59 часа • 25598 | прочитания

Известният археологически комплекс Помпей, близо до Неапол счупи рекорда по брой посетители. Само за изминалата година градът е бил посетен от над 3 милиона души.

Още: Нови умни стелки могат да откриват ранни признаци на деменция

Още: Нова версия на периодичната таблица може да промени начина, по който се измерва времето

В последните няколко години един от най-известните "мъртви градове" преживя не особено добри времена. В началото на 2010 година в комплекса, който е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, имаше няколко сериозни срутвания, в резултат на които пострадаха много древни къщи, имения и стенописи.

През 2012 година ЕС отдели над 100 милиона евро за проект за съхраняването на развалините, но изпълнението му дълго беше в застой заради бюрократични процедури.

Помпей е голям античен римски град, погребан под слой от вулканична пепел след изригването на вулкана Везувий през 79 година. Градът е открит през 1748 година, когато са проведени и първите археологически разкопки. Днес той е уникален музей под открито небе в сърцето на Италия.

Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110

Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му

Помпей е разположен в италианския регион Кампания, в подножието на Везувий. В Античността Помпей е типично малко градче. През 1 век пр.н.е. градът влиза в Римската държава. Когато Везувий изригва през 79 година градът е засипан с пепел, но остава напълно запазен. След преоткриването му през XVIII век Помпей става световноизвестен като най-добре съхранения античен град с около 2,5 милиона посетители годишно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Кирил Хараланов
Кирил Хараланов Отговорен редактор
Новините днес