Изследване, публикувано в Earth and Planetary Science Letters, сочи значителна загуба на континентална кора при формирането на големи планински вериги, включително Хималайско-Тибетското плато.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Д-р Жуй Жу от университета Монаш и неговите колеги извършили анализ на динамиката на земната кора, разкривайки, че до 30% от кората може да е била унищожена в зони на сблъсък, с последици за геоложката еволюция на Земята. Констатациите са сравнени с други планински системи като Европейските Алпи и планините Загрос.
Геолози поставиха под съмнение общоприетата хипотеза за появата на Хималаите
Според изследването екипът е разработил модел на баланса на масата и обема, за да измери количеството континентална кора, която е претърпяла субдукция или разслояване по време на сблъсъци. Чрез оценка на удебеляването на кората и ерозията бил установен дисбаланс, което предполага, че значителна част от кората е потънала в мантията.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Изследването подчертава разслояването като основен механизъм, движещ рециклирането на земната кора, особено по време на формирането на Хималайско-Тибетското плато.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Този процес, белязан от потъването на по-плътен литосферен материал, е свързан с генерирането на специфични видове скали с геохимични маркери, показващи влияние на мантията.
Свидетелствата също свързват тези събития с бързото издигане на Хималаите и последващите климатични промени, включително засилени мусонни валежи преди около 22 милиона години.
В други региони, като европейските Алпи и планините Загрос, също има подобни процеси. Близо 50% от обема на земната кора на Алпите и до 64% от кората на планинската верига Загрос са били загубени по време на съответните периоди на формиране.
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Още: Откриха за колко време отпадъците се превръщат в скали
Хималаите и Андите били причина за ледниковия период
Изследването предполага, че такива загуби е имало през цялата история на Земята, оказвайки влияние върху състава на мантията в продължение на милиарди години.
Изследването подчертава взаимодействието между процесите в дълбините на Земята и промените на повърхността, предлагайки прозрения за това как динамиката на земната кора оформя планетата.