Опасност от голяма вирусна епидемия, атакуваща целия свят

23 юли 2025, 20:33 часа 3044 прочитания 0 коментара

Световната здравна организация предупреди във вторник, че голяма епидемия от вируса чикунгуня рискува да обхване целия свят, призовавайки за спешни действия за предотвратяването ѝ. СЗО заяви, че забелязва абсолютно същите ранни предупредителни знаци, както при голямо огнище преди две десетилетия, и иска да предотврати повторение.

Повече за вируса чикунгуня

Чикунгуня е вирусно заболяване, пренасяно от комари, което причинява треска и силна болка в ставите, често изтощителна. В някои случаи може да бъде смъртоносно.

Още: Котките може би пренасят вирус, от който се задава скорошна епидемия

„Чикунгуня не е широко известно заболяване, но е открито и предадено в 119 страни по света, излагайки на риск 5,6 милиарда души“, каза Диана Рохас Алварес от СЗО.

Тя припомни как от 2004 до 2005 г. голяма епидемия от чикунгуня се разпространи в Индийския океан, засягайки малки островни територии, преди да се разпространи в световен мащаб и да засегне почти половин милион души.

"В момента СЗО наблюдава същата тенденция: от началото на 2025 г. Реюнион, Майот и Мавриций са докладвали за големи избухвания на чикунгуня. Според оценки една трета от населението на Реюнион вече е заразено“, заяви тя на пресконференция в Женева.

Още: Убийствена бактерия се завръща с бясна скорост и заплашва с нова световна здравна криза

Вдигане на тревога

Симптомите на чикунгуня са подобни на тези на денга и вируса Зика, което затруднява диагностицирането, според СЗО.

Рохас Алварес каза, че както преди 20 години, вирусът сега се разпространява на други места в региона, като Мадагаскар, Сомалия и Кения.

„Епидемично предаване се наблюдава и в Южна Азия“, добави тя.

В Европа са съобщени и вносни случаи, свързани с епидемията на островите в Индийския океан. Локално предаване е съобщено във Франция, а предполагаеми случаи са открити в Италия.

„Тъй като тези модели на предаване са наблюдавани при епидемията от 2004 г. нататък, СЗО призовава за спешни действия, за да се предотврати повторението на историята“, каза Рохас Алварес.

Тя отбеляза, че смъртността е по-малка от един процент, „но когато започнете да броите милиони случаи, този един процент може да е хиляди“ смъртни случаи.

„Вдигаме тревога рано, за да могат страните да се подготвят рано, да откриват и укрепват всички капацитети, за да избегнат преминаването през много големи огнища.“

Тигрови комари

Рохас Алварес обясни, че в региони, където населението има слаб или никакъв имунитет, вирусът може бързо да причини значителни епидемии, засягащи до три четвърти от населението.

Вирусът Чикунгуня се предава на хората чрез ухапвания от заразени женски комари, най-често комари Aedes aegypti и Aedes albopictus. Последният, известен като тигров комар, се разпространява по-на север, тъй като светът се затопля поради предизвиканото от човека изменение на климата. Те хапят предимно през дневните часове, като пиковата им активност е често рано сутрин и късно следобед.

СЗО призова хората да се предпазят чрез мерки като използване на репелент против комари и да не оставят вода да застоява в контейнери като кофи, където комарите могат да се размножават.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес