Съхранението на лекарства е важен аспект, който може значително да повлияе на тяхната ефективност и безопасност. Това твърди Алексей Панов, кандидат на химическите науки, доцент в катедрата по биотехнологии и индустриална фармация в RTU MIREA. Той говори за това как правилно да се съхраняват илачите в разговор пред руското онлайн издание „Лента“.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Още: Как да се справим с болката без лекарства?
Фармацевтът съветва внимателно да проучите инструкциите за употреба при закупуване на определено лекарство, които винаги посочват условията на съхранение и стриктно да ги спазвате. Много хора често съхраняват лекарства в банята или кухнята, но това не е най-добрият вариант, отбеляза експертът. Той обясни, че в банята има висока влажност, което може да доведе до промяна и разпадане на лекарствената форма, а в кухнята лекарствата често могат да бъдат изложени на високи температури, особено ако се съхраняват в места до или над печката, предаде БГНЕС.
Още: Може ли да се пие кафе: Правила преди взимане на кръв, които трябва да спазвате
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
„По-добре е да съхранявате комплекта за първа помощ в други стаи, като спалнята или хола, където температурата и влажността остават стабилни. Но трябва да се внимава лекарствата да бъдат недостъпни за деца и домашни любимци“, препоръча химикът.
Още: 5 неща, които НЕ трябва да приемате на празен стомах
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Още: Откриха за колко време отпадъците се превръщат в скали
Събеседникът посочи хладилника като оптимално място за съхранение на лекарства. Той препоръча да се предвиди специално отделение или отделен контейнер за лекарствата, за да не ги объркате случайно с храна. В същото време е необходимо да се избягва съхраняването на лекарства в близост до продукти, които отделят миризми или влага, тъй като това се отразява на качеството на лекарствата, посочи химикът.
Още: Проф. Иво Петров: Високият холестерол се контролира основно с лекарства
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Създадоха светещи бактерии, помагат за замърсяването
Още: Хомо сапиенс оцелял при смяната на магнитните полюси с древен крем и топло облекло
„Необходимо е да се гарантира, че опаковката е непокътната и бутилките са плътно затворени. Активните вещества в лекарствата могат да бъдат чувствителни към светлина, влага и температура и да взаимодействат с кислорода във въздуха, което води до намаляване на ефективността на лекарствата. Някои витамини и антибиотици могат да се разграждат от ултравиолетова светлина, а ваксините съдържат вещества като протеини, които се разграждат при стайна температура. Ето защо, за да се запази терапевтичният ефект и да се гарантира безопасността на лекарствата, е необходимо да се осигури тяхното правилно съхранение“, каза експертът. Панов призова също лекарствата да се използват стриктно в срока на годност, посочен в инструкциите, дори ако се съхраняват в хладилник.