Кирил Петков обещава обрат в преговорите със Северна Македония пред Financial Times

15284
Кирил Петков обещава обрат в преговорите със Северна Македония пред Financial Times
Снимка: Ива Иванова / Аctualno.com

Новоизбраният премиер Кирил Петков на България даде интервю пред Financial Times, в което заявява, че България ще предложи "нов процес за Северна Македния - много бърз, с ограничена времева рамка, само за шест месеца".

Репортерът Мартон Дунай от Будапеща тълкува ангажимента на Петков като "обратен завой" и "край на пречките от страна на София пред намерението на Северна Македония да се присъедини към ЕС, след като новото правителство встъпи в длъжност".

"Обратът идва, след като преди година България наложи вето върху началото на преговорите на своя съсед за членство в ЕС в разгара на спорове около въпросите на историята и идентичността. Тогава критиците обвиняваха бившия премиер на център-дясната коалиция Бойко Борисов за това, че прибягва към национализма, за да разсее вниманието от продължилите с месеци протести срещу организирата престъпност и корупцията по време на неговото управление", коментира FT.

Джамбазки към К. Петков: Дайте категорично обяснение ще промените ли позицията на България за РС Македония

"Редно е да дадете категорично обяснение ще промените ли позицията на България за РС Македония. Вчера казахте едно, днес излизат чужди ...

Петков потвърждава пред FT позицията на кабинета за 100-процентова подкрепа на политиките на НАТО и Европейския съюз.

Той заявява, че новият кабинет ще даде ново начало на преговорите със Скопие: "Ще използваме работни групи, за да намерим решения на проблеми като общата икономическа активност, инфраструктурата, културата и историята".

FT посочва, че отношенията между двете страни започнаха да се влошават през последните години, като "много българи отричат идеята за отделна македонска идентичност и език". Цитирано е скорошно изследване на "Галъп", според което по-малко от 10% от българските граждани казват, че изцяло подкрепят евроинтеграционните амбиции на Скопие, докато над 70% "подкрепят ветото на България", докато не се разрешат двустранните спорове.

Допълнителен проблем за Кирил Петков, според изданието, са позициите на коалиционните партньори по казуса със Северна Македония - включително поверяването на Министерството на външните работи на Теодора Генчовска от квотата на "Има такъв народ".

Македонският външен министър с нова провокация към България

Македонският министър на външните работи Буяр Османи обвини България за липсата на решение на спора между двете страни. Според него "Бъ...

"Енигматичният лидер на ИТН Слави Трифонов култивира имидж, който произтича в романтичния национализъм - в България той обхваща твърдението, че Северна Македония е етнически и културно българска", се казва в коментара на FT.

Кирил Петков описва ИТН като конструктивен партньор по време на коалиционните преговори, като казва, че проблемните теми ще продължат да се обсъждат.

"Например, в македонските учебници България не бива да бъде наричана фашистка", казва той.

Петков обсъжда и проблема с нарастващото напрежение в Черноморския регион, свързано с поведението на Русия.

Той казва пред Financial Times, че България иска да прекрати зависимостта си от руските енергийни източници.

Зоран Заев поздрави Кирил Петков с пожелание за нов позитивен импулс в двустранните отношения

Македонският премиер Зоран Заев честити в телефонен разговор изборът на Кирил Петков за министър-председател на България, по време на к...

Държавата получава почти всички доставки на природен газ от Русия, напомня FT, а тръбопроводът през Гърция, който може да внася газ от алтернативни източници, се строи от повече от десетилетие.

Петков е посочил, че България вече има подписани договори за доставки на азербайджански газ през гръцкия маршрут и обещава да завърши българската част от проекта възможно най-бързо.

Външната политика на новото правителство ще се фокусира върху недопускането на въоръжени конфликтите "където и да е в съседство", като България ще остане обвързана със Запада.

На въпрос, свързан с репликата на Румен Радев от президентския дебат, че "В момента Крим е руски", Кирил Петков заявява, че това не е променило официалната българска позиция по казуса с анексирания украински полуостров. Вместо това президентът "само е искал да привлече вниманието към реалността на място".

"Ние третираме Крим като част от Украйна, няма съмнение по този въпрос. Но искаме да използваме всички дипломатически средства, за да избегнем военен конфликт. Стремим се към активна и ангажирана роля на България както в ЕС, така и в НАТО. Повече не искаме да бъдем лошото дете на последния чин в класната стая", казва той.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРВЮ:

Уволнения в МРРБ, за да се скрият далавери: Арх. Иван Шишков в “Отговорите“ (ВИДЕО)

Защо “Зелено движение“ напусна ПП-ДБ: Борислав Сандов в “Отговорите“ (ВИДЕО)

Карлос Контрера след рокада на Терзиев: Външни сили управляват София (ВИДЕО)

Анализатор: ГЕРБ и ДПС може да си управляват чрез служебния кабинет след изборите (ВИДЕО)

Влияе ли наистина МВР на резултатите от изборите? Говори политологът Даниел Стефанов (ВИДЕО)

Ваня Григорова поиска да ръководи "Левицата" еднолично: Говори Татяна Дончева (ВИДЕО)

Делото-шамар на Калин Стоянов срещу BIRD е безобразно: Говори Стояна Георгиева (ВИДЕО)

Ваня Григорова няма шанс за пробив без подкрепа от президента: Политологът доц. Стойчо Стойчев (ВИДЕО)

“Отговорите“: С Цветан Цветанов, Любомир Дацов и Жоро Пенчев (ВИДЕО)

Хората изгубиха вяра в изборния процес: Жоро Пенчев от ОЧИ в “Отговорите“ (ВИДЕО)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Интервю