"Бегачите" е спортна рубрика на Actualno.com с автор Стефан Йорданов, посветена на най-интересните събития от света на бягането.
Четвъртият месец от 2025 година даде лъч надежда за възход на българските постижения в средните и дългите дистанции в леката атлетика, след като Мартин Проданов направи най-силното българско бягане на 800 метра за века. Той записа нов много силен личен резултат от 1:47.18 мин., с което се доближи на под секунда от 46-годишния национален рекорд на Бинко Колев. В допълнение Проданов направи и още две силни бягания - на 800 м и на 1500 м, демонстрирайки че се намира в завидна форма.
Мартин Проданов атакува националния рекорд на 800 метра
Мартин Проданов разклати "брадясалия" рекорд на 800 метра по време на състезание в Гейнсвил, Флорида на 5 април. Националният рекорд на 1500 метра и на 1 миля се доближи на 89 стотни от върховото постижение в дисциплината. Той се състезава в два поредни дни и на друго събитие в Щатите, където умората не му позволи да разгърне пълния си потенциал, финиширайки с 3:42.04 мин. на 1500 м и с 1:50.72 мин. на 800 метра (интервю с Мартин след състезанията ще откриете в линка по-горе).
Европейски дебюти на шосе за български атлети
Извън това българската атлетика в средните и дълги бягания имаше и още знакови събития. След като в края на март се проведе първият в историята Национален шампионат на шосе, федерацията по лека атлетика селектира състав от трима атлети и за дебютния Европейски шампионат на шосе. Това бяха Маринела Нинева на полумаратон, Девора Аврамова на 10 км и Мирослав Спасов на маратон. Най-силно класиране записа Маринела Нинева, която доближи топ 20 на Европа на полумаратон.
Актуалните теми около българската лека атлетика бяха коментирани и в "Студио Actualno" с представителя на федерацията Антон Бонов, който подчерта, че България има атлети на световно ниво (ВИДЕО). Това се видя от последните шампионати в зала - Европейското в Апелдорн и Световното в Нанджин: с европейското злато на Божидар Саръбоюков и четвъртото място на Пламена Миткова. Тези резултати обаче са в скоковете, докато за поредна година страната ни нямаше представител на такъв форум в средните и дългите бягания.
Световни рекорди за жени в изцяло женски състезания
На световната сцена продължи традицията да се повалят световни рекорди на шосе с лекота. Този път това се случи при жените, като става въпрос за рекорди, постигнати в състезания само за жени. Това означава, че световните рекорди са постигнати без помощта на мъже пейсъри. Агнес Нгетич записа 29:27 мин. на 10 000 метра, което е нов световен рекорд в състезание само за жени. Тигист Асефа пък свали световния рекорд на маратон в състезание само за жени с резултат 2:15:50 на Лондонския маратон.
Уникално състезание на Лондонския маратон
При мъжете на Лондонския маратон бе изключително интересно, след като състезанието събра поне четирима атлети на най-високо световно ниво. Сред тях се отличаваха имената на олимпийския шампион от Париж 2024 Тамират Тола, най-бързия маратонец за 2024-а Себастиан Саве, световния рекордьор на полумаратон и дебютант в маратона Якоб Киплимо, считания за най-велик маратонец на всички времена Елиуд Кипчоге и други.
Победата бе за шампиона от маратона на Валенсия Саве, който финишира за 2:02:27, което е второто най-бързо време в историята на Лондонския маратон. Световният рекордьор на полумаратона Киплимо финишира втори в дебюта си на маратон с национален рекорд на Уганда от 2:03:37. Александър Муняо от Кения, който защитаваше титлата си от миналата година, финишира трети за 2:04:20, а първите осем атлети в състезанието финишираха с времена под 2 часа и 8 минути.
През април се проведе и маратонът на Бостън, където пък Шарон Локеди подобри рекорда на трасето при жените с 2:17:41 часа, докато при мъжете победата бе за Джон Корир с 2:04:45. В България се проведе шосейното бягане "5K Beroe", където кенийци грабнаха победите и при мъжете, и при жените, съответно с 14:30 и 16:33. Иван Андреев направи силно бягане в мъжкото състезание, като финишира за 14:39 мин. на второ място. Девора Аврамова пък бе трета при жените със 17:04 мин.
Автор: Стефан Йорданов
Още от "Бегачите": Българският хегемон в леката атлетика, чийто 46-годишен рекорд e неподобрен и до днес