В Пловдив започна масовото тестване на учителите с бързи антигенни тестове. Пробите се взимат в училищата от медицинските сестри, които се минали през обучение в Регионалната здравна инспекция. В Пловдивска област ще бъдат изследвани за короновирус близо 7 000 учители в 193 училища, уточнява БГНЕС.
Още: Първата стационарна камера за скорост в Пловдив ще бъде монтирана на подлеза на „Гладстон“
Още: Влак блъсна каруца на прелез край Карлово, загинало е дете
Една от първите тествани е Деница Николаева, която преподава на трети клас в училище "Свети Седмочисленици". "Не е болезнено, не е неприятво, лек гъдел се усеща... Не се безпокоя, взимам всички предпазни мерки и се старая с ограничени контакти да пазим учениците и се чувствам спокойна, нямам притестнения", каза пред БНТ Деница Николаева.
Всичките 53 учители от училище "Свети Седмочисленици" ще бъдат изследвани. За да няма струпване пред медицинския кабинет, има предварително изготвен списък.
"На първо място е важно здравето на децата и да го опазим. По този начин, като сме сигурни, че сме добре, т.е. като си направим теста ще можем да постъпим отговорно към тях. Не само към тях, а и към родители и към колеги 0.28 към персонал и колектив", каза Атанас Василев - възпитател на IV клас.
Още: За 17-ти път Етнографският музей в Пловдив се превърна в пъстра и красива занаятчийска чаршия
Още: Държавата отпуска 15 млн. лева за ключови инфраструктурни проекти в Пловдив
След обучението, което са минали в РЗИ Пловдив, медицинските лица се чувстват доста по-уверени при взимането на пробите. Те осъзнават спецификата на теста и вероятността при неправилно взет секрет да се отчете фалшив резултат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Пловдив спечели европейско финансиране за нови електробуси, зарядни станции и депо
Още: Започна обновяването на дома за възрастни хора „Св. Василий Велики“ в Пловдив
"Ние имахме много въпроси, на които беше отговорено детайлно, ние все пак изпитвахме боязън, защото сме вземали носни секрети, но тук техниката на вземане е малко по-различна", каза Юлиана Атанасова - фелдшер в училището.
Подготвя се и предстоящата имунизация на учителите.
"На колегите им трябваше време да получат малко повече информация за ваксините и към този етап имаме 36% от нашия педагогически персонал, които са заявили желание да бъдат ваксинирани", каза Денка Генчева, директор на СУ „Свети Седмочисленици".
Още: Община Пловдив възлага на УАСГ изработването на концепция за развитието на Тютюневия град
Още: Община Пловдив обяви обществена поръчка за санирането на бившия Партиен дом
Броя на желаещите учители да се ваксинират, се увеличава, отчитат от РЗИ.