Спрямо сегашната ситуация България не би трябвало да преговаря с "Газпром" под каквото и да било форма. За съжаление не можем да изключим руския газ, но по време на войната България не може да преговаря с руския агресор.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Това заяви енергийният експерт Васил Начев пред БНТ.
Той обясни, че са няколко плащанията за газа, който поскъпва - авансово плащане и уравнителното плащане. Звучи много добре, ако ЕК или някои от ЕС договори газа за цяла Европа, но за съжаление това граничи с абсурда. Няма как от името на всички държави да има един преговарящ за газа, поясни Начев.
Васил Начев посочи, че всички плащаме цената на войната, но е въпрос на преценка дали рязко да поемем негативите или да варираме между негативите. Ако руският газ към Европа спре, нещата ще загрубеят много сериозно, предупреди той. Само че това не е толкова лесно - спирането означава, че някои сондажи ще бъдат разрушени заради невъзможност да се поддържа дори минимален поток, а огромното количество, което отива към Европа, не може да бъде прехвърлено към Китай и Азия, защото няма толкова обемна изградена инфраструктура. Отделно Китай внася само 5% от потреблението си на газ от Русия.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Начев отбеляза, че за 2021 г. Европа е използвала 155 млрд. кубичен газ от Русия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Още: "Газпром" уверява: Доставките на газ през Украйна ще продължат