Еврото и община Обзор: Референдумите невинаги са по вкуса на президента Радев

28 май 2025, 14:16 часа • 3418 | прочитания

Президентът Румен Радев по своя преценка е оставил без разглеждане референдума за обособяване на самостоятелна община Обзор, проведен през 2021 г. и дал положителен резултат след гласуване в населените места Обзор, селата Приселци, Паницово, Раковсково, Козница, Емона и Баня, които поискаха да се отделят от община Несебър. 

Това става ясно от отговор на президентската институция до Actualno.com на въпрос какво е актуалното състояние на темата. Тогава 73% от гласоподавателите поискаха отделянето им от община Несебър, заради отдалечеността от морския град и трудния достъп до услуги. Резултатът - още същата година Министерски съвет взема решение и предлага на президента да бъде издаден указ за утвърждаване на новата община. Това обаче не се случва, а казусът се заплита и след жалби на кмета на Обзор и група граждани, спорът стига до съда. 

Във въпроса си екипа ни припомни, че с окончателното си решение от 2024 г. Върховния административен съд констатира, че президентът не е осъществил правомощията си по Конституция в продължение на две години, като уточнява, че "само и единствено в правомощията на президента е да прецени дали да утвърди, или не, решение на МС относно утвърждаване на създадената нова община Обзор".

Още: Радев си замълча какво мисли за еврото, наговори колко сме бедни и застрашени (ВИДЕО)

По повод питането ни защо се стига до това продължително забавяне и какво се предвижда по този казус, от администрацията на държавния глава заявиха пред Actualno.com, че "в рамките на своята дискреционна компетентност президентът, воден от правната уредба и правните принципи, притежава правото на преценка за своите действия при упражняване на конституционните си правомошия".

Снимка: iStock

Всъщност дискреционната власт представлява именно право да се вземе решение въз основата на лична преценка в рамките на закона. Дискреционната власт не би могла да се простира извън закона или да бъде противозаконна, но нейните характеристики се определят с оглед на конкретния случай, ad hoc, и затова не могат да бъдат определени предварително в правната норма - теоретична рамка, върху която явно стъпват от екипа на Радев.

Още: "Полето му за маневри е затворено": Според Зарков президентът е закрепил властта

"Съгласно действащата нормативна уредба, не е предвиден конкретен срок за издаването на указа, което позволява решението да бъде взето след преценка на всички относими обстоятелства", уточняват още от "Дондуков 2" пред Actualno.com, без да посочват конкретни доводи и/или обстоятелства.

Двоен аршин

"Референдумът ще покаже кой приема принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще. Той ще даде думата на хората и ще позволи да се чуят всички аргументи" - това бяха част от мотивите на Румен Радев да внесе искане за провеждане на референдум за приемане на еврото от 2026 г., като изтъква още, че всенародните допитвания са оздравителни за българската демокрация.

Снимка: БГНЕС

На този фон в окончателното си решение от 2024 г. Върховният административен съд (ВАС) констатира, че след проведения референдум президентът не е осъществил правомощията си по Конституция в продължение на две години. Същевременно съдът отбелязва, че държавният глава не е обвързан с никакъв срок и допълва: "Само и единствено в правомощията на президента е да прецени дали да утвърди, или не решение на МС относно утвърждаване на създадената нова община Обзор". И до днес президентски указ, който да изпълнява волята на гражданите след проведения референдум няма.

Още: Конституционният съд ще сложи край на референдума за еврото: Говори Наталия Киселова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес