Министерският съвет прие решение, с което предлага на Народното събрание да ратифицира Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка и Известието за присъединяване към Гаранционното споразумение между Първоначалните гаранти и Присъединяващите се периодично гаранти и Европейската инвестиционна банка - Фонд „ЕС за Украйна“, съобщават от правителствената пресслужба след края на заседанието на кабинета Желязков в сряда.
Документите във връзка с участието на страната ни във Фонда с вноска под формата на гаранция в размер на 10 млн. евро са подписани от българска страна на 27 юни 2024 г. в София, а от страна на Европейската инвестиционна банка на 10 юли 2024 г. в Люксембург.
Участието във Фонд „ЕС за Украйна“ ще позволи на България да подпомогне индиректно възстановяването и реконструкцията на Украйна чрез солидарното гарантиране, заедно с останалите държави членки на ЕС на операциите на ЕИБ, ще допринесе за разгръщането на проекти от публичния и частния сектор за реконструкция на критична общинска инфраструктура и за подобряването на достъпа до финансиране за предприемачите в страната. Включването на държавата ще е още едно потвърждение за силната ни ангажираност към подпомагане възстановяването и икономическото развитие на Украйна.
Още: България зае страната на САЩ и е против Русия за иранската ядрена програма
Издаването на държавната гаранция във връзка с участието на България във Фонд „ЕС за Украйна“ е предвидено в чл. 73, т. 2 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година.
Още: Войната, която предстои на Украйна, след края на конфликта с Русия
Доверителният фонд е създаден в рамките на инициативата на Европейската инвестиционна банка „ЕС за Украйна“, стартирана през месец март 2023 година. Той има за цел да даде възможност на държавите членки на ЕС, Европейската комисия и други държави и донори да подкрепят чрез приноса си възстановяването на Украйна. Чрез него се финансират проекти в публичния и в частния сектор, като основният фокус е върху общинската инфраструктура - училища и болници, транспортни мрежи, съоръжения за пречистване на вода и отпадни води, капацитет за цифрова и киберсигурност и подобрен достъп до финансиране за украинските предприемачи.
Фонд „ЕС за Украйна“ се финансира от страните членки на ЕС. До момента са се включили 16 държави - Белгия, Италия, Кипър, Дания, Естония, Франция, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Финландия, Хърватия, Испания, Полша, Словакия и Ирландия. Донори могат да бъдат също Европейската комисия, държави извън ЕС, като страни от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ), и частни донори.
Още: Бъдещето на Украйна: Пътят, по който в България не успяхме да тръгнем истински