На ниво комисия: Оптимизира се отчуждаването на имоти

14 май 2019, 18:47 часа • 2808 | прочитания

Комисията по правни въпроси подкрепи на второ четене промените в Закона за държавната собственост, свързани с процедурата по отчуждаването на частни имоти, предаде БГНЕС.

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

С промените вносителите се надяват да се оптимизира процедурата, а целта е да се защитят особено важни държавни или обществени интереси. Измененията предвиждат в 7-дневен срок от постъпването на искането съдът да допуска предварително изпълнение на акта за отчуждаване, но само ако става въпрос за реализирането и изграждането на значими инфраструктурни обекти и обекти с национално значение. За това обаче трябва да бъдат налице няколко условия – имотът да не е единствено жилище на собственика, както и определеното обезщетение да е внесено по сметка на правоимащото лице или областния управител.

„Предвижда се и много ясен механизъм за това, ако земята е земеделска или горски фонд, както и ако върху нея има сграда с някаква производствена мощност. На собственика ще бъде изплащано обезщетение за приходите, които би получил от момента на предварителното влизане на държавата в имота до окончателната оценка, която ще даде съда като компетентен орган. Целта хем да се защити националния интерес – да не забавяме големите инфраструктурни проекти, но да е гарантирана и неприкосновеността на частната собственост“, коментира депутатът от ГЕРБ Александър Ненков, който е сред вносителите на законопроекта.

Според него с промените се търси баланс между частния и държавния интерес.

Още: Ставащото в пловдивската митница е за отвличане на вниманието: Николай Денков за скандала на седмицата

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

„Всички искаме инвестиции, по-достъпна среда и връзка между регионите, но това изисква и своите административни стъпки, които трябва да бъдат извървени. Опитали сме се да намалим сроковете за това, чрез предварително въвеждане в имота, но същевременно частната собственост да не бъде накърнявана“, обясни още Ненков.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес