Парламентът прие окончателно изцяло нов Закон за мерките срещу изпирането на пари. Законопроектът бе внесен от Министeрски съвет.
Още: Костадин Ангелов: Няма кой да събори кабинета, опозицията е много слаба
Още: Ясно е кой ще замести Кирил Петков в парламента
Целите на новия Закон за мерките срещу изпирането на пари са засилване на превенцията за изпирането на пари и финансирането на тероризма, борбата срещу корупцията, по-ефективно отчитане на рисковете, увеличаване капацитета на компетентните национални институции за анализ и обмен на информация.
Идеята е да се създадат мерки за превенция на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари. Сред тях са комплексна проверка на клиентите, събиране и изготвяне на документи и друга информация, съхраняване на събраните документи, оценка на риска от изпирането пари.
Тези мерки са задължителни за Българската народна банка (БНБ) и кредитните институции, които извършват дейност на територията на България, както и доставчици на платежни услуги, финансови институции, обменни бюра и други. Със закона се забранява откриването или поддържането на анонимна сметка или на сметка на фиктивно име, както и откриването или поддържането на анонимни депозитни сертификати.
Още: Заради контрабандата в Пловдив: Наказание в ръководството на ГДБОП
Още: Вотът срещу кабинета "Желязков" – бълбукащи сметища, фалшив бюджет и битка за лева