Депутатите отхвърлиха предложението на ДПС за агитация по време на кампания на чужд език и осигуряването на превод.
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
„За“ текста гласуваха 24 народни представители, „против“ - 62 и „въздържал се“ – 30, с което той бе отхвърлен. Предложението беше направено между двете четения на промените в Изборния кодекс.
Депутатите отхвърлиха текста им и за секциите в чужбина. От ДПС настояваха избирателни секции извън страната да се образуват, където има дипломатическо или консулско представителство, при наличие на не по-малко от 20 избиратели.
Предлагаше се секции да се образуват и ако не по-малко от 40 избиратели са подали заявление, че искат да упражнят правото си на глас, като такива секции за европейските избори да има само в страни от ЕС.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
По време на дебатите се стигна до яростни спорове и размени на "любезности' между групите на ДПС и "Обединени патриоти". Представителите на ДПС посочиха, че доверието към "патриотите" намалява, които от своя страна отвърнаха, че са изместили Движението от третото място на изборите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
По същество депутатът от „Атака“ Павел Шопов заяви, че предложението на ДПС е противоконституционно. Какви са тези приказки за този майчин език, за още няколко такива символични понятия. Става въпрос за турски и никакъв друг език“, заяви Шопов. Той разкритикува и ГЕРБ, че гласуват „въздържали се“ по текстовете на ДПС.
Изказването на Шопов бе провокирано освен от предложението на ДПС, и от изказването на депутата Хамид Хамид, който посочи, че не всички знаят български език, а Конституцията гарантира правото да се изучава и използва майчин език.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ пък допълни, че според директивата на ЕС, граждани на държави–членки на ЕС, които не са български граждани, имат правото да избират органи за местна власт и членове на ЕП от Република България при наличие на адрес на пребиваване в Република България.
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Нещо повече, тези граждани на ЕС, които не са български граждани, дори имат правото и да бъдат кандидати в съответните видове избори“, допълни Карадайъ. По думите му те не владеят добре български език, но имат право да избират и да бъдат избирани“, заяви още Карадайъ.