Журналистът от „Свободна Европа“ Полина Паунова пита дали е политическо решението за избора за количеството на ваксините от Astra Zeneca.
"Малко сметки.
Оказва се, че дори след второто количество поръчка на ваксини от Pfizer, те и тези на Moderna не могат да достигнат броя на първите поръчани от Astra Zeneca. Нищо, че министърът твърди, че изборът на фирмата не е политически.
Австралийско-новозеландското дружество на имунолозите призова австралийското федерално правителство да прекрати програмата за масова им...
Иначе Astra Zeneca отговориха на въпроси. Но
не отговориха на двата основни, които им зададохме: кой е водил преговорите от страна на компанията с българската държава и оказало ли е влиянието роднинството между евродепутатката от ГЕРБ Ева Майдел и директора на фирмата за България Зоя Паунова,
пише Полина Паунова в личния си профил във фейсбук.
Към този момент България е последната държава в ЕС по темпа на имунизация, т.е. най-малко българи на всеки сто души са ваксинирани. Причината е очевидна - в момента няма повече ваксини. А причината за това е, че здравните власти са договорили най-големи количества за доставка с Astra Zeneca, които разработиха ваксина заедно с Оксфордския университет.
Повечето от останалите европейски държави са поръчвали сходни количества от различните фирми, за да могат да получат достатъчно бройки за бърз старт на имунизациите, които и да са първите одобрени препрати, обръща внимание Паунова в
статията си за Свободна Европа.
Разминаването между поведението на България и останалите страни от ЕС доведе до ситуация, в която и медии, и опозиционни политици, и граждани в социалните мрежи търсят обяснение на факта: защо България е фаворизирала Astra Zeneca на фона на Moderna и Pfizer?
Много хора в социалните мрежи обясняват това с факта, че дългогодишен изпълнителен директор на "Астра Зенека - България" е Зоя Паунова, а нейната дъщеря Ева Майдел евродепутат от ГЕРБ. Управляващите отричат тази връзка да има роля.
Европейската агенция по лекарствата (EMA) съобщи във вторник, че е получила заявление от компанията AstraZeneca за условното одобрение ...
Според отредената за България квота, страната има право да поръча до 4,6 млн. дози от препарата на Pfizer, както и по 2,4 млн. дози от Moderna и 6,2 млн. дози от Astra Zeneca.
Здравните власти обаче не използват цялата квота и решават да поръчат ваксини от различните фирми в различно съотношение от това на ниво ЕС. До декември 2020 г. София поръчва 1 млн. ваксини от Pfizer (с което достига до 0,33% от общата поръчка, а не до отпуснатите 1,55%). От препарата на Moderna България поръчва едва 500 хиляди броя (което е 0,31% от общата поръчка на ЕС).
Най-голямо количество ваксини България поръчва от Astra Zeneca – точно 4 518 323 бройки. Това число най-много се доближава и до квотата, на която страната има право. Договорените препрати са 1,13% от всички за Европа.
Сметката показва, че общо всички ваксини, които София ще получи от Pfizer и Moderna, са 4,4 млн. дози. Т.е.
дори с новата поръчка от месец януари техният общ брой не достига заявеното количество от Astra Zeneca. А тази ваксина все още не е одобрена и отдавна беше известно, че тя не е сред първите в процедурата за издаване на разрешение, става ясно още от статията.
Още:
В Австралия има експертна съпротива срещу ваксината на "AstraZeneca" - заради ефективността
Университетът в Оксфорд и AstraZeneca станаха първите производители на ваксини за Covid-19, които публикуваха резултатите от клиничните...