Решено е и как ще се избират парламентарните квоти във ВСС
Основата на предложението на Комисията за конституционните промени беше членовете от парламентарната квота на Висшия съдебен съвет (ВСС) да се избират с квалифицирано мнозинство от парламента – две трети. Депутатът Петър Славов поиска да се уточни изрично, че става въпрос за мнозинство от „всички народни представители“, а не да излезе, че мнозинството е от само присъстващите в пленарна зала. Поправката на сина на председателя на Съюза на юристите не беше приета.
Разделението на две колегии на ВСС мина
Със 196 гласа „за“ и 35 гласа „против“, 34 от които от БСП и 1 независим, беше де факто прието да бъде разделен...
Освен това министърът на правосъдието може да предлага за назначаване, повишаване, понижаване, преместване и уволнение на съдии, прокурори и следователи. Премахна се необходимостта ВСС да внася в парламента докладите на ВКС, ВАС и на главния прокурор за прилагането на закона и дейността на съдлищата, прокуратурата и разследващите органи.
Реформаторският блок поиска и намаляване на мандата на членовете на ВСС – от пет на три години. Реформаторите искаха и ако ВСС не приеме доклада на главния прокурор за дейността на прокуратурата и разследващите органи, заемащият поста на главен прокурор да може да бъде освободен – по предложение на ВСС, постигнато с квалифицирано мнозинство от две трети и с финално решение на президента по въпросното предложение. Тези предложения не бяха приети.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Редактор:
Ивайло Ачев
Етикети: конституционни промени съдебна реформа съдебна система