Преди много време, при едно от пътешествията ни из страната, уморени след дълго пътуване, се настанихме в хотел и отидохме в най-близкия ресторант, за да хапнем нещо. Ресторантът беше пълен с хора, всички ядяха, пиеха и се забавляваха, а ние разглеждахме менюто и някак си не можехме да изберем нищо. Сервитьорът ни предложи ястие на сач.
Оттогава често поръчваме сач, ястието е различно навсякъде, но винаги вкусно.
Какво е сач и как се използва?
Сач е името на тиган, на който се готви ястието. Тиганът е глинен. Използвали са го нашите прадеди и специалното е, че на него се готви на момента. Всичко в него става много вкусно, но за да го имаме по-дълго време, трябва да знаем особеностите за ползването му.
Уникално меки тракийски катми - нахранили поколения българи
Първо, нужно е да се намазни повърхността му. След това следва неговото „изпичане“ на слаб огън. Това мазане и печене се прави неколкократно. Сачът ще „погълне“ доста мазнина, но това да не ви притеснява.
Този глинен тиган не трябва никога да се поставя на студена повърхност, докато е все още топъл, тъй като това може да доведе до пропукването му. Препоръчително е докато е горещ, сачът да се сложи на дървена подложка.
Сачът не може да се мие в съдомиялна. Мнозина препоръчват единствено забърсването на повърхността му след използване. Други обаче практикуват пълненето му с вода. След това съдът се оставя за около половин час да се загрее във фурната. След което се измива с вода.
Можете да използвате сач върху котлон, барбекю, във фурна, дори и върху жарава. Ако продуктите, които ще използвате за ястието, вече са термично обработени, то ще ви е нужна умерена температура за готвене.
Глината, от която е направен съда, съхранява топлината, и след свалянето му от огъня, готвенето продължава още известно време – поне още половин час. Затова не чакайте пълна готовност на ястието, за да го свалите от огъня. Направете го 8-10 минути преди края. Оформете външния вид на ястието докато стане напълно готово.
Содените катми, които всяка БАБА знае
Как да си приготвим селски катми на сач?
За да си направим тези вкусни катми, ще са ни необходими:
• 6 яйца
• 1 л прясно мляко
• 42 гр мая
• 1 с. л. захар
• 1 кофичка кисело мляко
• 1 с. л. олио
• ½ кг брашно
• Олио за сача
• 100 гр масло за катмите
Най-бюджетните, вкусни и бързи катми
След като сте си приготвили продуктите, излейте в купа 300 мл топло мляко. В него сложете натрошената мая, захарта и 2 с. л. брашно. Всичко това разбъркайте добре и оставете да постои около 20 минути. През това време ще се активира маята.
В друг съд разбийте яйцата. Прибавете сол, кисело мляко, олио и активираната мая. Брашното се пресява и също се слага в купата. При непрекъснато бъркане се прибавя постепенно прясното мляко. Целта е да се получи смес с гъстотата на боза. Готовата смес престоява приблизително 40 минути.
Рецепта за катми като от едно време
Сачът се загрява на средна мощност. Когато загрее, се маже с олио, излива се една доза от сместа. Катмите се пекат и от двете страни.
Като се извади готовата катма от сача, се намазва с масло. Гарнира се със сладко по ваш вкус.